Arhitektu biroju pakalpojumi – kā labākie Latvijā spēj realizēt ieceres?

arhitektu pakalpojumi

Esmu vairākkārt dzirdējusi, ka mūsdienu sabiedrība arhitekta darbu izprot mazliet neprecīzi. Varbūt apgrozos nepareizajā sabiedrībā? Lai nu kā, valda priekšstats, ka arhitekts tikai zīmē mājas un viņa galvenais uzdevums ir rūpēties par ēku fasāžu dizainu.

Izglītotie saka, ka arhitektu pakalpojumi nav tikai mākslas radīšana.  Arhitektiem ir jāparūpējas, lai šī māksla būtu arī funkcionāla. Pārdomāts telpu izvietojums, sānmezglu plānojums, durvju un logu dizains un atrašanās vieta ir tikai daži uzdevumi, ko arhitekts veic. 

Mūsdienīga, askētiska arhitektūra ar paredzamu rezultātu

Arhitektu pakalpojumi ir rūpīgi jāizvērtē. Izvēloties savu pakalpojumu sniedzēju, jāskatās kā labākie biroji Latvijā pilda šīs abas funkcijas. Cik ļoti tie seko līdzi pasūtītāja idejai, novirzot to uz būvniecību? Šodien es iejūtos detektīva lomā un mēģināšu saprast, kurus arhitektus man izvēlēties.

Labākie arhitekti Latvijā savus nospiedumus kultūrā atstāj jau vairākas desmitgades. Gunāra Birkerta ‘’Gaismas pils’’, Ulda Baloža un Daigas Bikšes koncertzāle ‘’Gors’’, Pētera Bajāra un Ivara Kalvāna ‘’Ventspils Pārventas bibliotēka’’ ir tikai daži no lieliskiem projektiem, ko Latvijas arhitekti ir paveikuši. Taču jāatceras, ka lieli projekti nevarētu pastāvēt bez mazākiem.

Zināšanas kā māja

Visi augsti kvalificētie arhitekti ir sākuši ar vismazākās būves projekta izstrādi. Tie ir pamati, bez kuriem tā zināšanu māja galvā citādi neizaugtu. Būdama (pus)liepājniece, es pamanīju Gundara Vīksnas arhitektu biroja pakalpojumus. Arī šis birojs pašos pirmsākumos saistījies ar dzīvojamo māju projektu izstrādi – savrupmājas, dzīvojamās mājas un pirtis visā Latvijā. 

No dzīvojamajām mājām arhitekti ir paplašinājušies līdz sabiedriskajām ēkām – bērnudārzi, sporta zāles, laboratorijas, koncertzāles, pat kapliča un citas ēkas gan Latvijā, gan citur pasaulē. Šāda veida ēkas galvenais pamatprincips – rūpīgi izplānot potenciālo ēkas apmeklētāju skaitu. Nevienam taču nepatīk saspiesties vai tieši pretēji – sajusties kā mazam kukainītim milzīgā kastē. 

Gundara Vīksnas arhitekti ir izauguši arī līdz industriālajām un inženierbūvēm. Tas ir pamatīgs plānošanas darbs, kurā jāparedz maksimālas ērtības un funkcionalitāte. Piedevām nedrīkst aizmirst par kādu puķupodu, pāris izskaistinātām durvīm vai sienām. Ir jābūt arī minimālam, estētiskam pieskārienam. Potenciālie ražotnes darbinieki taču arī ir cilvēki.

Funkcionalitātes un vizuālās valodas kopsakarības

Lasot Gundara Vīksnas blogu, es sapratu, ka ēkas komerciālā veiksme ir profesionālu arhitektu pakalpojumi. Vizuālais risinājums vien negarantē ēkas funkcionalitāti. Tāpēc labā arhitektu birojā ikvienai būvei ir:

    • racionāls telpu plānojums;
    • tā ir maksimāli funkcionāla;
    • lietderīgi izmantots katrs ēkas kvadrātmetrs.

Galvenais uzstādījums – īstā māksla nav uzbūvēt skaistu ēku, bet gan to ilgtermiņā padarīt ērtu un mājīgu.

Maldīgs ir uzskats, ka interjera dizains ir tikai gaumīgs telpu noformējums. Patiesībā, tam ir arī liela funkcionāla nozīme. Līdzās telpu iekārtojumam, mēbeļu izvietojumam un dizainam, ir jāmeklē vesela virkne funkcionālo risinājumu. Piemēram, kur atradīsies rozetes un kur likt griestu lustru un kur es likšu mazās led lampiņas? 

G. Vīksnas birojs – viens no pieredzes bagātākajiem Latvijā

Gundara Vīksnas arhitektu birojā arhitektu pakalpojumus sadala divās daļās. Viena ir pilnībā subjektīva – patīk, vai nepatīk. Savukārt, otra daļa ir objektīvā – funkcionālais risinājums. Gundara Vīksnas arhitekti pilda šīs abas funkcijas, jo spēj pasūtītāja ideju novirzīt reālā ēkas vai iestādes būvniecībā. 

“Būvprojekts reizēm ir desmit un pat vairāk speciālistu kopīgs darbs. Labi arhitekti, ainavu arhitekti, būvinženieri un uzticami sadarbības partneri ir būtiskākais arguments situācijā, kad būvniecības process kopumā paliek tikai sarežģītāks. Mūsu komanda ir pieredzes un jaunības degsmes apvienojums,” man teica Vīksnas kungs, kuru šeit uz īsu brīdi varat sastapt arī jūs. 

Biroja raksturlielumi ir uzticamība, profesionalitāte un azarts ikvienā detaļā. G. Vīksnas arhitektu birojs atrodas divās skaistās Latvijas pilsētās – Dīķu ielā 11, Liepājā un Nometņu ielā 46A, Rīgā. Tiekamies!

Par Miera Pele

Labvakar. Esmu saturīgā miera vilcēja Zane Mauriņa. Miera Pele. Ilgu laiku no manas milzīgās ziņkāres cieta mans topošais vīrs. Stāstīju viņam par kondicionieriem, siltumsūkņiem, zibens novedējiem, tauku atsūkšanām, teipošanu, tiesību likšanu un ko tik vēl ne! Nereti izstāstīju tikai pusi no tā, ko biju uzzinājusi. Manam draugam, kā izrādās, ir arī savas intereses. Tādēļ mana degsme bija jāapmierina citā veidā. Mīļie, šis blogs ir netipiskas sievietes prātojumi un noderīga informācija par mums visiem apkārt redzamām taustāmām un netaustāmām lietām. Atpūta kā viegla lasāmviela ar noderīgām atziņām.