Augstas kvalitātes juvelierizstrādājumi – kā tos saglabāt lieliskā stāvoklī?

Augstas kvalitātes juvelierizstrādājumi

Ikviena sieviete atceras Merilinas Monro slaveno teicienu – dimanti ir sievietes labākie draugi… Un kādēļ gan nē, jo tie ir ne tikai skaisti un izceļ tā nēsātāju, bet var kļūt arī par pamatīgu investīciju. Taču vienmēr jāatceras, ka nepietiek vien ar to nopirkšanu – augstas kvalitātes juvelierizstrādājumi pieprasa īpašas rūpes gan to kopšanā, gan nēsāšanā.

Mana draudzene Anna nu jau gadu ir Itālijā. Viņai ir teju perfekta itāļu valoda, tomēr darbu tik viegli atrast nav. Nesen viņa sāka tīrīt kādas bagātnieces māju. Šī itāļu lēdija lūdz Annu notīrīt arī viņas briljantu rotaslietas. Annai nav ne jausmas, kā to pareizi izdarīt. Viņa zvana man un lūdz padomu.

Man pašai briljanti diemžēl vēl nekad nav piederējuši. Pieredzes nav, taču nodomāju, ka jāpameklē informācija internetā.

Kas ir dimants un kas – briljants?

Kas tad īsti ir šie dārgakmeņi? Dimants un briljants ir maģiski, apburot ar savu skaistumu un eleganci. Dimants ir kristāls un pie tam dabā cietākā sastopamā viela. Tos izmanto vispusīgi – gan juvelierizstrādājumos, gan savas cietības īpašību dēļ arī rūpniecībā.

Dimants pēc definīcijas ir dabiskas izcelsmes dārgakmens, kas veidojies oglekli saturošam materiālam ilgstoši atrodoties ļoti augsta spiediena un temperatūras apstākļos. Svarīgi saprast, ka dimanti vēl nav briljanti! Tikai brīdī, kad dimants nokļūst pie juveliera un tiek attiecīgi apstrādāts, nopulēts, tas kļūst par briljantu.

Lai noteiktu briljanta vērtību, tiek izmantota īpaša šo juvelierizstrādājumu vērtēšanas metodika, kurā izmanto visā pasaulē. Tā veidota kopš 20.gadsimta 50., 60. gadiem, pamatojoties uz ģeoloģijas ekspertiem. Metodika ietver sekojošu kritēriju izvērtēšanu:

 • Briljanta krāsu.
 • Briljanta dzidrumu,
 • Briljanta masu/svaru,
 • Briljanta slīpējumu.

Briljantu krāsas nozīme

Visā pasaulē tiek veikta briljantu vērtēšana pēc GIA jeb ASV ģeoloģijas institūta izstrādātā toņu iedalījuma klasiskās krāsas briljantiem. Šī metode izmanto alfabēta burtus no D līdz Z, kurus piešķir attiecīgā toņa briljantam. Piemēram D ir visaugstākās klases briljants. Tātad tas ir pilnībā bez toņa. Z atbilst izteikti dzeltenīgiem briljantiem, kas pieder pie zemākās klases.

Visbiežāk dabā ir sastopami briljanti, kuriem piemīt dzeltenīgs vai brūngans tonis. Interesanti, ka vērtīgākie briljanti juvelierizstrādājumos ir bez krāsas, bet paši vērtīgākie briljanti ir citu toņu gammā, piemēram, zili, rozā un oranži. Šādu krāsu briljanti tiek vērtēti ārpus kārtas, jo ir ārkārtīgi reti sastopami. Dimanta toni ietekmē tā sastāvā esošais slāpeklis. Skaties, cik retus briljantus Cartier ir izmantojis savās rotās šeit.

Kā ikdienā kopt juvelierizstrādājumus?

Kā uzzināju par briljantu krāsām, uzreiz zvanīju Annai un pieteicu, lai uzmanās no oranžajiem un zilajiem briljantiem. Ja kas atgadīsies ar tiem, tad varbūt atkal gadu būs jāgaida līdz nākamajai darbavietai. Un tad nosaucu viņai jau pa punktiem sadalīto informāciju par juvelierizstrādājumu kopšanu:

 • visdrošākais veids, kā rūpīgi kopt dimanta izstrādājumus, ir tos uzticēt profesionālam meistaram (to gan viņai neieteicu, citādi bagātā lēdija nodomātu, ka tā ir zādzība)
 • ja tos kopj mājas apstākļos, tie regulāri un kārtīgi jānotīra;
 • rotaslietas reizi nedēļā vēlams iemērkt logu tīrāmajā līdzeklī;
 • nevajadzētu šos izstrādājumus tīrīt ar zobu birsti;
 • nevajadzētu izmantot spēcīgus tīrīšanas līdzekļus, piemēram,
  balinātāju, tīrīšanas pastas vai zobu pastu.

Galu galā Annai viss izdevās lieliski. Augstas kvalitātes juvelierizstrādājumi patiešām bija noputējuši, bet Annai izdevās atjaunot to sākotnējo spīdumu. Lēdija izteica pateicību un atzinīgi pasmaidīja. Es domāju, ka tā bija kā slēptā uzticības pārbaude. Vai mana labākā draudzene ir zagle vai tomēr uzticīgs darbinieks? Jebkurš, kas viņu pazīst, zina, ka viņa nespēj nodarīt pāri pat mušai.

Par Miera Pele

Labvakar. Esmu saturīgā miera vilcēja Zane Mauriņa. Miera Pele. Ilgu laiku no manas milzīgās ziņkāres cieta mans topošais vīrs. Stāstīju viņam par kondicionieriem, siltumsūkņiem, zibens novedējiem, tauku atsūkšanām, teipošanu, tiesību likšanu un ko tik vēl ne! Nereti izstāstīju tikai pusi no tā, ko biju uzzinājusi. Manam draugam, kā izrādās, ir arī savas intereses. Tādēļ mana degsme bija jāapmierina citā veidā. Mīļie, šis blogs ir netipiskas sievietes prātojumi un noderīga informācija par mums visiem apkārt redzamām taustāmām un netaustāmām lietām. Atpūta kā viegla lasāmviela ar noderīgām atziņām.