B kategorija ir brīvība!

b kategorija; b kategorijas tiesības

Sajūta, kad pirmo reizi iekāp savā mašīnā, aizver durvis un iedarbini dzinēju, nav salīdzināma ne ar ko citu. Skatiens pavīd tālumā un rodas tik skaistā ilūzija – robežas nepastāv. Pasaule ir atvērta, atliek tikai to iekarot. Cilvēks, kas pieradis braukt ar savu personīgo mašīnu, būs grūti pierunājams atkal sākt izmantot sabiedrisko transportu.

B kategorija ir vienīgais iespējamais veids, kā braukt ar vieglo automašīnu. Lai iegūtu vadītāja apliecību, jāapmeklē B kategorijas kursi, ko piedāvā vairāk kā 200 autoskolas. Katrai no tām ir savas priekšrocības, tomēr kā izvēlēties īsto?

Pirmkārt, iesaku ļoti rūpīgi un detalizēti izpētīt autoskolas piedāvājuma cenrādi un līgumu. Tajā jābūt atspoguļotām visām izmaksu pozīcijām: dokumentu noformēšana, apmācību kartes izsniegšana, reģistrācija CSDD, teorijas apmācība, braukšanas nodarbību cenas, atkārtotu autoskolas eksāmenu maksa utt.

Mācību sākums

Kursi B kategorijas tiesības” var ierakstīties Tavā plānotājā no 16 gadu vecuma, savukārt braukšanas eksāmenu iespējams nokārtot tikai tiklīdz paliek 18. Pēc pilngadības iestāšanās, pie atbilstoša veselības stāvokļa tiesības var iegūt jebkurā vecumā.

Pēc nepieciešamās dokumentācijas nokārtošanas sākotnēji apgūsi teoriju. Mācību procesa sākumā nepieciešams iegūt arī pagaidu vadītāja apliecību jeb tā saucamās baltās tiesības.

Lai to izdarītu, Tev būs jāiziet medicīniskā komisija, kura apstiprinās, ka tev nav veselības problēmas, kas traucētu vadīt auto. Īpaši svarīga ir redze un kustību koordinācija.

B kategorijas teorijas apmācības plāns.

Saskaņā ar Latvijas normatīvajiem aktiem, visās autoskolās mācības norisinās pēc identiskas programmas, kas sastāv no šādiem blokiem:

  • Ceļu satiksmi reglamentējošo normatīvo aktu sistēma – 2 nodarbības
  • Ceļu satiksmes noteikumi – 28 nodarbības;
  • Vadītāja atbildība par ceļu satiksmes reglamentējošo normatīvo aktu pārkāpumiem – 2 nodarbības;
  • Ceļu satiksmes drošība – 11 nodarbības;
  • Transportlīdzekļa uzbūves un ekspluatācijas pamati – 2 nodarbības.

B kategorijas braukšanas

Viens no būtiskākajiem un sarežģītākajiem uzdevumiem B kategorijā, ir vadīšanas prasmju apgūšana. Valsts ir noteikusi 20 (45 min) obligātās braukšanas nodarbības, tomēr visbiežāk ar tām nepietiek. Pieredzējuši instruktori saka, ka pie gadu skaita jāpieliek 10, kas parādīs reāli nepieciešamo nodarbību skaitu.

Piemēram, ja topošajam vadītājam ir 20 gadi, tad būs nepieciešamas 30 braukšanas stundas. Man gan šķiet, ka pieredzējušam instruktoram būtu jāskatās katrs gadījums individuāli.

Ja paralēli braukšanas nodarbībām pie instruktora, es braucu arī kopā ar tēti, tad nez vai man būs nepieciešamas vismaz 39 braukšanas nodarbības arī pie instruktora. Lai arī uz ceļa svarīgākā vienmēr būs drošība, šis vairāk izklausās pēc tik labi dzirdētās naudas izspiešanas. 

Svarīgi, mācoties braukt

Vienas stundas ilgums ir 45 minūtes, tāpat kā teorijas mācību stunda. Ļoti svarīga ir saikne ar instruktoru. Ja tā nerodas, tad vēlams instruktoru mainīt, lai personību atšķirības nekavētu iespēju iegūt tiesības. Skaties, kādi braukšanas instruktori strādā Presto auto skolā, klikšķinot šeit.

Katra instruktora pieeja būs citādāka, ar to jārēķinās. Viens būs ļoti pragmatisks, neieslīgstot sarunās par neko citu kā tikai auto lietām. Būs arī tādi, kurus es saucu par taksistu tipiem – viņi vēlas parunāties arī par kaut ko citu, jo sava nozare jau ir izpētīta, gribas zināt arī citas lietas, kas pasaulē notiek. Būs tādi, kas norādīs tikai uz kļūdām, un tādi, kas atcerēsies vajadzīgajās reizēs arī paslavēt.

Kad visas nepieciešamās iemaņas iegūtas, instruktors B kategorijas vadīšanas apmācību kartē atzīmē, ka kursants ir gatavs kārtot valsts eksāmenu.

Par Miera Pele

Labvakar. Esmu saturīgā miera vilcēja Zane Mauriņa. Miera Pele. Ilgu laiku no manas milzīgās ziņkāres cieta mans topošais vīrs. Stāstīju viņam par kondicionieriem, siltumsūkņiem, zibens novedējiem, tauku atsūkšanām, teipošanu, tiesību likšanu un ko tik vēl ne! Nereti izstāstīju tikai pusi no tā, ko biju uzzinājusi. Manam draugam, kā izrādās, ir arī savas intereses. Tādēļ mana degsme bija jāapmierina citā veidā. Mīļie, šis blogs ir netipiskas sievietes prātojumi un noderīga informācija par mums visiem apkārt redzamām taustāmām un netaustāmām lietām. Atpūta kā viegla lasāmviela ar noderīgām atziņām.

1 domas par “B kategorija ir brīvība!

  1. Atbalsojums: 3cardiff

Komentāri ir slēgti.