Gundara Vīksnas arhitektu pakalpojumi – laikmetīga arhitektūra un simbolisms

arhitektūra ; arhitekti ; arhitektu pakalpojumi

Par arhitekta profesiju ikdienā aizdomājamies reti. Patiesībā, arhitekti ir tie, kas nosaka, kādā vidē mēs dzīvojam. 

Mūsdienīga arhitektūra

Kas ir laikmetīga arhitektūra? Varbūt no sākuma būtu jāatbild uz jautājumu par to, kas ir laikmetīgā māksla. Definīcijas mākslā bieži vien ir ar apaļiem stūriem. Tās pieļauj kompromisus vai labāk varētu teikt – inovācijas. Laikmetīgā māksla ir tā, kas risina šodienas problēmas, ataino mūsdienu īpatnības.

Mūsdienīgas arhitektūras raksturojums

Līdzīgi ir arī ar laikmetīgo arhitektūru. Turklāt tā kā arhitektiem jādarbina gan labā, gan arī kreisā smadzeņu puslode, tad šajā nozarē var izdalīt arī īpašas laikmetīgās arhitektūras iezīmes:

  • izliektas, apaļas līnijas – laikmetīgā arhitektūra ir izaicinājums ikvienam taisnleņķu mīlētājam. Ir jāatrod veidi, kā uzkonstruēt plānu nesošajās un papildus sienām, varbūt pat jumtam, lai tie veidotu neierastu, izliektu formu izskatu. Agrāk, kad kompjūterzinātne  vēl nebija attīstījusies, tas bija tik pat kā neiespējami. Tāpēc:
  • ir nepieciešamas arī mūsdienīgas arhitektūras plānu veidojošas programmas datorā. Ar roku zīmētie rasējumi nekur neizpaliek. Taču, lai izveidotu sarežģītu formu objektus no izturīgiem materiāliem, piemēram, cementa, ir nepieciešami ārkārtīgi precīzi mērījumi, kurus mūsdienās sastāda datroprogramma;
  • videi draudzīgi materiāli. Diemžēl ne visi piedomā, bet visi ir dzirdējuši par Zemes piesārņojumu. Atkritumi rodas ne tikai tavā mājā vai dzīvoklī. Par atkritumu kaudzīti kādreiz var pārvērsties arī pati māja. Tāpēc izglītotākie arhitektūras nozares pārstāvji domā arī par to. Ja iedziļinos vēl vairāk, tad saprotu, ka atkritumi rodas arī materiālu ražošanas laikā. Arī tāpēc māju dievi arhitekti ir pelnījuši saukties par laikmetīgiem; 
  • lielie logi. Populāra un labi ieraugāma īpašība, ko sniedz mūsdienu arhitektūra ir plašās logu ailes. Logi vairs nav katras sienas vidū, kā tas bija kādreiz. Tagad tos izbūvē pat veselas sienas lielumā. Laikmetīgā arhitektūra tiecas mazināt robežu starp iekštelpām un ārtelpām. 

Par šo es gribu paturpināt mazliet filozofiskā garā. Patiesībā tas ir diezgan liels pagrieziena punkts arī cilvēces domāšanā. Laikmetīgie arhitekti ir sapratuši, ka mums vairs nevajag dabu izravēt, bet jācenšas ar to dzīvot saskaņā. Daba taču ir mūsu vienīgais stabilais resurss, uz ko paļauties. Modē vairs nav bālā, sauli neredzējusī āda, ko saglabāt var tikai mazo logu karaļvalstī. Tagad modē ir iedegums un laba veselība, ko saules gaisma pat caur stiklu mums spēj dot par baltu velti. 

  • pārsteidzoši, šokējoši elementi. Simbolisms. Kopumā skatoties uz laikmetīgās arhitektūras objektu, noteikti ieraudzīsi kaut ko netipisku, iepriekš neredzētu. Nebūs grūti noteikt, ka redzamais objekts nav ne baroka laika, ne jūgendstils, bet tieši laikmetīgā arhitektūra. Būs redzami neparastu formu izvirzījumi, neparastas kāpnes, neskaidri istabu vai stāvu nodalījumi. No ārsienas var būt izbūvēts ūdenskritums un citi brīnumi. 
    Ja Tev galvā vēl neradās vizuāls attēls, kā tad laikmetīgā arhitektūra izskatās dzīvē, skaties šeit

Laikmetīgā arhitektūra Latvijā

Arī Latvijā strādā laikmetīgās arhitektūras pazinēji un veidotāji. Gundara Vīksnas biroja arhitekti savus nospiedumus Latvijas kultūrā atstāj jau vairāk kā 30 gadus, atzīmējot, ka vienmēr būs kāds, kas procesu virza, kāds, kas nosaka tendences un kāds, kas sekos šai attīstībai un tendencēm, interpretējot tās savā stilā un mēģinot pievienot savu raksturu un pārliecību.

“Es visu mūžu esmu centies darīt lietas, cik labi vien spēju, būt, ja nu ne sekotāju pirmajās rindās, tad vismaz nebūt pēdējais, un tad nevar neielikt visu savu emociju gammu katrā savā darbā. Jo tālāk rit mans darba mūžs, jo vairāk mīlestības esmu iemācījies savos darbos ielikt,” tā par savu darbu saka arhitekts Gundars Vīksna, viena no vecākajiem arhitektu birojiem Latvijā vadītājs.

Pakalpojumi, ko sniedz arhitektu birojā

Gundara Vīksnas arhitektu pakalpojumi ir paredzēti katram risinājumam un vajadzībai. Pašlaik arhitektu birojā primāri veido sabiedriskās ēkas. Tā kā tās ir paredzētas lielam cilvēku skaitam, to projektēšanā ļoti svarīgs ir ne tikai arhitektūras risinājums, bet jo vairāk to funkcionalitāte un droša ekspluatācija.

Taču ar to vien pakalpojumi neaprobežojas. Tradicionāli birojs piedāvā savrupmājas un daudzdzīvokļu ēkas, kuru būtiskākais kritērijs ir mājīgums un dzīves telpas komforts. Tikpat svarīga ir arī sava privātā telpa – dzīvoklis, dārzs vai zāliens.

Savukārt, inženierbūvju un industriālo ēku projektēšanā nozīmīgs ir to racionāls plānojums, kas balstīts uz tajā paredzēto darbības tehnoloģisko procesu, ražošanas iekārtu izvietojumu, kā arī nepieciešamo komunikāciju pievadīšanu.

Ēkas ir vienkāršas, bet maksimāli funkcionālas. Interjera dizains parasti ir balstīts uz vienotu un nesadrumstalotu dizaina konceptu, kas vijas cauri visai ēkai, visām telpām. Kopējais interjera tēls vienmēr ir tolerants attiecībā pret ēkas arhitektūru. Būtiska loma, protams, ir arī pasūtītāja personībai, stila izjūtai.

Ārtelpa

Ainavu arhitektu uzdevums ir izveidot – ārtelpu. Tā nav tikai vienkāršota teritorijas labiekārtošana, bet kompleksa projektēšana, paredzot teritorijas funkcionālo risinājumu, ar pārdomātu plānojumu, autostāvvietu, piebraucamo ceļu un gājēju celiņu izbūvēm un apstādījumiem, izvērtējot gan funkcionālos, gan telpiskos aspektus.

Bieži vien pasūtītājiem šķiet, ka ainavu arhitektūra ir tikai papildus ekstra bagātajiem. Patiesībā, tas nozīmē ergonomisku, ērtu vidi, dabas ienākšanu pilsētā vai pilsētvidi laukos un sinerģiju ar pasauli, kas mūsdienu steidzīgajiem tik bieži kaut kur pazūd.

Patiesībā ar mājas pagalmu vai pilsētas ārtelpas plānojumu ir līdzīgi kā ar iekštelpām – ja arī tur kaut kas nebūs līdz galam sakārtots, ja radīsies haosa iespaids, tad pagalms signalizēs tikai par to, kur vēl roka jāpieliek tā vietā, lai vienkārši veldzētu skatu un sakārtotu domas atpūtas brīžos. Šeit jau rakstīju, cik gan noderīgs var būt ainavu arhitekta profesionāli izstrādāts ārtelpas plānojums. 

Par Miera Pele

Labvakar. Esmu saturīgā miera vilcēja Zane Mauriņa. Miera Pele. Ilgu laiku no manas milzīgās ziņkāres cieta mans topošais vīrs. Stāstīju viņam par kondicionieriem, siltumsūkņiem, zibens novedējiem, tauku atsūkšanām, teipošanu, tiesību likšanu un ko tik vēl ne! Nereti izstāstīju tikai pusi no tā, ko biju uzzinājusi. Manam draugam, kā izrādās, ir arī savas intereses. Tādēļ mana degsme bija jāapmierina citā veidā. Mīļie, šis blogs ir netipiskas sievietes prātojumi un noderīga informācija par mums visiem apkārt redzamām taustāmām un netaustāmām lietām. Atpūta kā viegla lasāmviela ar noderīgām atziņām.