Kapu pieminekļi no stikla – poēma dzīvei

“Kad viss jau būs pateikts, vai tā kādreiz būs? Mēs dosimies tālāk, viss parastais sagrūs…” Tāpat kā Prāta Vētras” dziesmā “Tu izvēlējies palikt”, arī Glasstone darinātajiem kapu pieminekļiem no stikla izdevies atvadām piešķirt visgaišāko un cerības pilnāko nokrāsu – ir kāda daļiņa, kura nekad no visa skaistā un patiesā nezudīs… Kapu pieminekļi no stikla ir apliecinājums, ka nāvei nav jābūt ģērbtai akmenspelēkā melnumā. Glasstone kapu pieminekļi no stikla, pirmā stikla krāvuma kapakmeņu meistardarbnīca pasaulē, tic, ka ar nāvi viss nebeidzas, un aicina uzlūkot aizgājēja aiziešanu mierpilnāk un paļāvīgāk.

Kapu pieminekļi no stikla vizuāli ir poētiski, atgādinot par dzīves trauslumu un rosinot uztvert dzīvību kā brīnumu. Atšķirībā no ierasti tumšajiem, smagnējiem kapakmeņiem, stikls kā gaišāks materiāls drūmajā kapsētā mirdz gluži kā dimants, arī tikšanos ar nāvi ļaujot uzlūkot gaišāk – bez bailēm. Pārņem dziļa godbijība – pret dzīvi, kuru dots nodzīvot tikai vienu reizi. Kapu pieminekļi no stikla rada visskaistāko pēcnāves sajūtu – kā gaisma tuneļa galā, viešot apziņu, ka nāve ir tikai pāreja uz ēteriskāku realitāti – gluži kā saules gaisma, kas spēlējas kapu pieminekļu stiklā.

Piemiņas vietas ir svarīgas, jo tās dod iespēju satikties ar tuvinieka dvēseli, kad vairs fiziska sastapšanās nav iespējama. Tas ir apliecinājums, ka mīļotais cilvēks nav ticis aizmirsts. Un nav jau arī jāaizmirst..

Kapu pieminekļi kā stāsti par dzīvi

Kapu piemineklim ir spēks iemūžināt dzīvi laikmetiem cauri. Tas ir pēdējais mūža gods saskaņā ar senlatviešu tradīcijām. Arī kapu pieminekļi no stikla var būt veids, kā godināt savus aizgājušos senčus. Katram cilvēkam ir savs sākums, un dzimtas kapsētā ir iespēja satikties ar saviem pirmsākumiem.

Kapsēta ir kā piemineklis pagātnei, kas stāsta ne vien par vienas ģimenes, bet arī visas tautas vēsturi. Atceres vietas ir nepieciešamas, lai dziedinātu gan individuālo, gan kolektīvo atmiņu. Tautas varoņu atceres vietas turpina atgādināt, cik asiņaina bijusi patiesā brīvības cena.

Kapu pieminekļi no stikla, Glasstone mākslinieku radītais unikālais kapa pieminekļu koncepts, sakņojas tradicionālajās piemiņas tradīcijās, kas Latvijā ir jo īpaši spēcīgas un koptas gadsimtiem ilgi. Glasstone turpina aizstāvēt fizisku piemiņas vietu nepieciešamību. Tikām citviet pasaulē fiziskas piemiņas vietas arvien vairāk sāk zaudēt savu nozīmi un tās turpina nomainīt digitālas – interneta mājaslapas un sociālo tīklu profili -, bet pelni tiek izkaisīti vējā, ūdenī un pat bezgalīgajā kosmosā. 

Mūžīgās mīlestības pieminekļi mākslā

Kapu pieminekļi no stikla ir poēzija, tikai ar rokām darināta un veidota. Kapu pieminekļu uzstādīšana ir mīlestības un pēdējās cieņas apliecinājums, kas parāda, ka aizgājēja dzīvei ir bijusi nozīme. Tā ir kā pēdējā pienākošās pateicība par laiku, kuru bijusi svētība pavadīt kopā ar sev tuvo mīļoto cilvēku.

Kapa pieminekļi ir arī varenības un mīlestības simboli. Senās Ēģiptes laikā visgreznāko kapeņu uzbūvēšana bija vislielākais mūža gods. Tas bija laiks, kad cilvēki naudu krāja nevis ceļojumiem uz ārzemēm, bet gan pēdējam dzīves ceļojumam uz mūža mājām. Vēl sava mūža laikā valdnieks ik dienas vēroja, kā tiek celta viņa kapa vieta. Līdz ar to senajās pilsētās nāve bija vienmēr klātesoša.

Tadžmahals ir viens no skaistākajiem kapu pieminekļiem, kāds radīts. Iespaidīgās marmora celtnes priekšā aizraujas elpa un acīs sakāpj asaras – tā ir pārpasaulīgi un debešķīgi skaista. Turklāt tā nevēsta par aizgājušā imperatora varenību, bet gan mīlestību. Līdz ar to cauri laikmetiem Tadžmahals saglabājies kā mūžīgas mīlestības simbols. To pavēlēja uzcelt imperators pēc savas trešās sievas nāves, apliecinot savas mīlestības patiesumu, lielumu un dziļumu.

Tomēr pieminekli uzbūvēt mīļotajam iespējams ne vien no materiāla, bet arī no vārdiem. To apliecina Dantes “Dievišķā komēdija”, kurā mīļotajai sievietei Beatričei piešķirta visskaistākā un cēlākā no lomām, viņu atveidojot kā dieviškās mīlestības simbolu. Lai arī Dante dzīvē Beatriči bija saticis vien 2 reizes, šīs satikšanās vīrietī bija atstājušas neizdzēšamu iespaidu, un viņš mīlestību pret Beatriči turpināja lolot sirdī visu savu dzīvi.

Kapu pieminekļi no stikla stāvēs mūžam

Rainis teicis, ka pastāvēs tas, kurš pārvērtīsies. Kapu pieminekļi no stikla turpina mainīties ik pēc sekundes, minūtes un stundas. Tie mainās līdz ar gadalaikiem un laikapstākļiem. Tajos rotājas lietus pilieni, cauri mirdz krāsainas rudens lapas, tie kļūst vēl kristālbaltāki ziemas sniegotajā salā, caur tiem izlaužas gaismas stari vai aiz tiem paslēpjas tumšais debesu mākonis. 

Tāpat kā marmora un laukakmens kapu pieminekļi, arī kapu pieminekļi no stikla iztur laika pārbaudi un turpina rotāt kapsētu gadsimtiem ilgi. Kapu pieminekļi no stikla ir radīti, lai kļūtu par mūžīgās mīlestības un cieņas apliecinājumu, nesatricināmi paužot nodzīvotās dzīves vērtību. 

Ne velti latvieši tiek saukti par kapu tautu. Tāpēc likumsakarīgi, ka tieši pie mums stikla kapu pieminekļu veidolā atspoguļojas pasaulē jaunas aizgājēju godināšanas formas

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.