Kas ir teipošana?

kas ir teipošana

Labas veselības uzturēšanā un nostiprināšanā ārkārtīgi svarīga ir muskuļu kustība un aktivitāte. Tā nodrošina šūnu atjaunošanos, asins un limfas cirkulēšanu, kā arī nodrošina termoregulāciju. Ja muskuļi nefunkcionē pareizi, tas var radīt daudz problēmu. Saprotot muskuļu aktivitātes cēloņsakarības, pagājušā gadsimta 70. gados Japānā un Korejā tika aizsākts medicīniskās teipošanas koncepts.

Austrumu medicīnas gudrības Eiropā

Kas ir teipošana? Teipošanas tehniku uz Eiropu 90. gados atveda Alfrēds Nijhuijs (Alfred Nijhuis), bijušais holandiešu futbolists, kas karjeru aizvadījis Japānā. Tur viņš bija pārliecinājies par metodes lielisko iedarbību un bija pārsteigts, ka šī metode ārpus Austrumiem vēl nav pieejama. Pēc futbolista atgriešanās Nīderlandē viņš nodibināja uzņēmumu FysioTape, lai ieviestu metodi Eiropā.

Protams, sākotnēji metode un tās popularizētāji saņēma daudz kritikas un skepses. Tomēr drīz vien pēc kursu un semināru organizēšanas, mediķi pamazām izprata elastīgo saišu lietošanas funkcionalitāti un efektivitāti. Pašlaik par teipošanas pozitīvo iedarbību nav šaubu. Ir izveidots pat Medicīniskās teipošanas koncepts. Mūsdienās tūkstošiem ārstu, sporta masieru, terapeitu un fizioterapeitu strādā ar šo metodi.

Pašas pieredze

Lai gan strādāju medicīnas nozarē, es pati teipošanu vēl nekad neesmu izmēģinājusi. Šobrīd interesējos par stājas uzlabošanas veidiem. Neesmu vairs tik jauna un problemātiska ir kļuvusi vidukļa un sēžamā zona. Joga man ļoti palīdz, taču ne vienmēr atrodu laiku ar to nodarboties. Pat tad, kad esmu atradusi laiku tam pievērsties, iegūtā labsajūta mazkustīgajā darba vietā ātri vien pazūd. Domāju, varbūt teipošana maniem stīvajiem muskuļiem varētu būt laba alternatīva.

Palīdzi saviem muskuļiem ar teipu palīdzību

Kā primāro izvirzot palīdzību muskuļu spēcināšanai un darbībai, mediķi un zinātnieki izveidoja vairāku veidu elastīgās saites jeb teipus. Tie spēj veicināt neierobežotu muskuļu darbību kustības laikā. Tas ir lielisks veids, kā ārstēt traumētos muskuļus un iedarbināt ķermeņa atveseļošanās procesu.

Pārbaudot elastīgo saišu darbību dzīvē, drīz atklājās, ka teipu  izmantošanas iespējas ir daudz plašākas. Saites biezums un elastība lielā mērā atbilst cilvēka ādas biezumam un elastībai, kas tiek izmantota, lai radītu virsādu paceļošu efektu. Pateicoties saitēm, zemādas zonā iespējams izveidot lielāku telpu, kurā atrodami ādas receptori, asinsvadi un limfvadi.

Kādos gadījumos izvēlas teipošanas metodi

Teipošanu noteikti ir jāuztic profesionāļiem, jo mājas apstākļos un bez medicīniskās izglītības to izdarīt nav iespējams. Tā fundamentāli atšķiras no citām ārstniecības metodēm, tāpēc zinoša un profesionāla fizioterapeita prasmīgās rokas ir viena no veiksmes atslēgām. Teips spēj palīdzēt sekojošos gadījumos:

  1. Ja nepieciešama stājas korekcija (tas ir priekš manis!);
  2. Dažādu traumu gadījumā;
  3. Ja nepieciešams samazināt iekaisumus, tūsku, hematomu (asins izplūdumu);
  4. Efektīvi ārstē pārslodzes radītos veselības traucējumus – cīpslu sastiepumus, tenisa vai golfa “elkoni”;
  5. Spēj būtiski samazināt galvassāpes;
  6. Ieteicams lietot arī profilaktiski.

Es kā medicīnas nozares pārstāve zinu, cik svarīgi par savu veselību rūpēties jau profilaktiski. Fiziskas aktivitātes, dārzeņi, augļi un svaigais gaiss nekur neizpaliek, taču, ja tik un tā jūtamas muskuļu vai saišu problēmas, ir vērts aiziet pie jaukā teipošanas ārsta – fizioterapeita. Iegūsi krāsainas uzlīmītes uz ķermeņa gluži kā bērnībā. Ja vēlies uzzināt ko vairāk par teipošanu mājas apstākļos, piedāvāju apskatīties video.

Kā redzējāt video, teipošana mājās ir iespējama, taču vismaz pirmajās reizēs šo procedūru vajadzētu veikt pie speciālista. Mūsu ķermenis nav joka lieta –  jo sevišķi tad, ja jau ir parādījušās kādas veselības problēmas. Pirmā ārstēšana vienmēr jāveic pie profesionāļa. Pēc iegūtajām zināšanām no ārsta var pamēģināt to darīt arī mājas apstākļos.

Par Miera Pele

Labvakar. Esmu saturīgā miera vilcēja Zane Mauriņa. Miera Pele. Ilgu laiku no manas milzīgās ziņkāres cieta mans topošais vīrs. Stāstīju viņam par kondicionieriem, siltumsūkņiem, zibens novedējiem, tauku atsūkšanām, teipošanu, tiesību likšanu un ko tik vēl ne! Nereti izstāstīju tikai pusi no tā, ko biju uzzinājusi. Manam draugam, kā izrādās, ir arī savas intereses. Tādēļ mana degsme bija jāapmierina citā veidā. Mīļie, šis blogs ir netipiskas sievietes prātojumi un noderīga informācija par mums visiem apkārt redzamām taustāmām un netaustāmām lietām. Atpūta kā viegla lasāmviela ar noderīgām atziņām.