Kāzu kleitas – skaistākais sievietes apģērbs un tā vēsture

kāzu kleitas

Kāzas ikvienai tautai ir viens no lielākajiem godiem un dzīves notikumiem. Kāzu tradīcijas dažādās kultūrās un dažādos laikos ir ievērojami atšķīrušās, taču tajā pašā laikā ir pastāvējušas arī visām kāzām kopīgās lietas. Kopīgais noteikti ir speciālie kāzu tērpi, kas īpaši šūti un gatavoti, lai akcentētu īpašo notikumu. Gan speciāli šūtās, gan no iepriekšējām paaudzēm mantotās kleitas lielākoties pievērsa citu cilvēku uzmanību, jo tām parasti tika izmantoti visspožākie un krāsainākie audumi, izšuvumi un mežģīnes. Interesanti, ka tradicionālā līgavas kleitas baltā krāsa ir tikai salīdzinoši nesena tradīcija, jo galvenais kāzu tērps ne vienmēr ir bijis balts.

Mans topošais vīrs ir no Indijas. Esam kopā jau 3 gadus. Nākamgad plānojam kāzas. Nevaru saprast, kādas kāzas vēlos – gan indiešu, gan latviešu vai tikai vienas? Skaidrs, ka latviešu kāzās es nevarētu ierasties košajā indiešu sari, un tāpat trakajās indiešu kāzās es nevarētu nākt baltā, jo šajā krāsā viņa zemē ģērbj mirušos. Nolēmu izpētīt ko vairāk par mūsu eiropiešu tradīcijām. Varbūt tas man palīdzēs izlemt.

Karaliene Viktorija – kāzu kleitas krāsas autore

Kāzu kleitas krāsa jau izsenis ir balta, taču tā tas nav bijis vienmēr. Tradīciju precēties baltas krāsas kleitā aizsāka viena no Anglijas slavenākajām karalienēm – Viktorija. Viņa laulību ar princi Albertu noslēdza 1840. gadā. Viktorija bija tērpusies baltā kleitā un tādā veidā iesāka tradīciju precēties baltā.

Tolaik tas bija liels izaicinājums un uzdrīkstēšanās, taču mūsdienās eiropieši pat nevar iztēloties citas krāsas kāzu ģērbu. Balto uzskata par visatbilstošāko krāsu laulībām, jo tā simbolizē tīrību, nevainību un svētumu. Arī es nevaru iedomāties labāku notikumu, kurā ģērbties tikai un vienīgi baltā. Kristītie cilvēki gan apgalvos, ka baltā vispirms jāģērbjas kristībās un iesvētībās, kas arī ir taisnība.

Līgavas pušķis ir kāzu tērpa sastāvdaļa

Grūti ir iztēloties arī līgavu bez ziedu pušķa rokās. Tomēr arī šī tradīcija izveidojās pakāpeniski. Sākotnēji Senās Romas laikos jaunais pāris ap kaklu aplika vītni no dažādiem augiem, simbolizējot jaunu dzīvi un auglību. Viduslaikos pušķiem bieži tika izvēlēti asi, smaržīgi augi, piemēram, ķiploki un dilles. Tos izmantoja, lai atvairītu infekcijas un nomāktu dažādus ķermeņa aromātus.

Atkal jāpiemin karaliene Viktorija, kas savam kāzu pušķim pielika klāt arī ziedus. Laika gaitā šī tradīcija izplatījās pa visu Eiropu. Karaliene Viktorija ir ievērojama arī tāpēc, ka kopš viņas valdīšanas laikiem sāka attīstīties komunikācija caur puķēm.  Šajā gadījumā es domāju tiešā nozīmē. Kopš viņas laikiem, cilvēki sāka dāvināt viens otram ziedus, lai izteiktu jūtas, pateicību vai vienkārši apsveiktu Dzimšanas dienā.

Kāzu kleita 19.gs.

Pēc rūpniecības apvērsuma, reizē ar universālveikalu parādīšanos ikviena sieviete varēja realizēt savu sapni precēties, mugurā velkot balto kāzu kleitu. Balta kleita kļuva vēl populārāka.

Šajā periodā svarīgs bija arī praktiskums. Lai gan balta kleita bija populāra, dažas līgavas iegādājās tērpus, kas bija praktiskāki – kurus varēja valkāt arī pēc kāzām. Tā kā kāzu kleitu mode sekoja līdzi laikam, kleitas bija gana ērtas. Bija nepieciešami tikai nelieli labojumi, lai to varētu valkāt arī pēc svinīgā notikuma.

Ar laiku mode kļuva ekstravagantāka un interesantāka. Līgavas izvēlējās pārņemt tradīcijas no Viktorijas laika kleitām un izveidot tās atbilstošas sev. Modeļi kļuva vienkāršāki. Tie atspoguļoja mainīgo sieviešu lomu sabiedrībā.

Pēc pāris desmitgadēm Koko Šaneles iespaidā kleitas garums kļuva īsāks. Pamazām notika atbrīvošanās no cieši sasietās korsetes. Tieši šī dizainere bija spēcīgs virzītājspēks sieviešu modes pārmaiņās. Koko Šanel bija tā, kura oficiāli iepazīstināja ar īsu kāzu kleitu 1920. gadā. Spied šeit, lai redzētu, kādas kāzu kleitas ir modē šodien. Redzēsi, ka uz kāzām var vilkt ne tikai īsu, bet arī tādu, kuras augšpuse atgādina naktsveļas bodiju. Es gan esmu nedaudz vecmodīga un uzskatu, ka uz kāzām sievietei jāģerbjas gana piedienīgi – galu galā tas ir solījums, ka iekārdināt no šī brīža vēlēsies tikai savu vīru un nevis apkārt sanākušos kāzu viesus.

Dažādu valstu kāzu tradīcijas

Ķīna, Japāna

Ķīnā domā atšķirīgi. Šajā reģionā cilvēki tradicionāli uzskata, ka sarkana krāsa ir labklājības un laimes simbols, tāpēc ķīniešu kāzās par vispiemērotāko joprojām tiek uzskatīts sarkanais kimono. Līdzīgas tradīcijas pastāv arī Japānā, jo līgavas velk mugurā krāsainus, ar bagātīgiem izšuvumiem rotātus tautas tērpus.

Tas ir ļoti skaists un tradīcijām bagāts rituāls. Kā jau minēju, Indijā arī parasti velk rozā, bet visbiežāk sarkanas krāsas kleitu ar ļoti bagātīgām mežģīnēm un izšuvumiem.

Jāsaka, ka Eiropas kāzu simboli pamazām iekļūst arī Ķīnā un Japānā. Atšķirībā no Eiropas, šajās valstīs mūsdienu līgavas bieži vien izvēlas pat divu veidu kāzu apģērbu – vispirms velkot tradicionālo, bet otro izvēloties Rietumu kāzām raksturīgo, proti – baltā krāsā.

Spānija

Savukārt, Spānijā līgavas tērpās pavisam netipiskā – melnas krāsas kāzu kleitā. Spāņi uzskata, ka šī krāsa ir saistīta ar mūžīgas mīlestības simboliku. Viduslaikos melna krāsa kāzās tika izmantota arī Skandināvijā.

Āfrika

Citā kontinentā Āfrikā kāzu kleitas krāsas parāda piederību noteiktam ciemam, kurā piedzimusi līgava. Tā kā tautu ir ārkārtīgi daudz, ir svarīgi nepazaudēt savu identitāti. Kāzu tērps ir viens no veidiem, kā to izdarīt. Marokā koši dzeltenā krāsa tiek atzīta kā vislabākā kleitas krāsa, jo spēj aizkavēt ļaunumu.

Vai tad kleita kāzās ir tas svarīgākais?

Izskatās, ka katrā pasaules malā par kleitas krāsu domā citādi. Skaidrs ir viens. Ja precēsimies  Indijā, tad balto kleitu labāk nevilkt. Indiešiem baltā ir nāves krāsa. Līķi, ko dedzina, parasti saģērbj baltā. Jāteic, ka uz manas, jau tā baltās ādas, sarkanais sari nemaz tik slikti neizskatītos. Visam pāri varu teikt, ka neesmu no tām, kurai kāzās vissvarīgākā būtu tieši kleita…

Par Miera Pele

Labvakar. Esmu saturīgā miera vilcēja Zane Mauriņa. Miera Pele. Ilgu laiku no manas milzīgās ziņkāres cieta mans topošais vīrs. Stāstīju viņam par kondicionieriem, siltumsūkņiem, zibens novedējiem, tauku atsūkšanām, teipošanu, tiesību likšanu un ko tik vēl ne! Nereti izstāstīju tikai pusi no tā, ko biju uzzinājusi. Manam draugam, kā izrādās, ir arī savas intereses. Tādēļ mana degsme bija jāapmierina citā veidā. Mīļie, šis blogs ir netipiskas sievietes prātojumi un noderīga informācija par mums visiem apkārt redzamām taustāmām un netaustāmām lietām. Atpūta kā viegla lasāmviela ar noderīgām atziņām.