Ko dara ainavu arhitekts?

Ainavu arhitekts

Mūsdienu ainavu arhitektūra aptver ārtelpas plānošanu, dizaina veidošanu un apsaimniekošanu. Arhitektu paveiktais darbs ir redzams mums visapkārt. Viņi rūpējas par ārtelpas formu un funkcionalitāti, par mūsu parku, lielceļu, pilsētu laukumu, dārzu un citu sabiedrisko vietu un apkaimju pievilcību. Latvijā jau 30 gadus kalpo Gunāra Vīksnas arhitektu birojs, kas piedāvā apciemot arī ainavu arhitektus. Par viņiem vairāk uzzini šeit: http://gvbirojs.lv/ainavu-arhitektura. Bet, ja nezini, kas ir un ko dara ainavu arhitekts, es padalīšos ar to zemāk. –>

Prom no vecā

Jau kādus 5 gadus esmu mantojusi vecmāmiņas māju Liepājā. Es tur braucu gandrīz tikai vasarās. Esmu vairāk pilsētas bērns, un laukos ātri sajūtos vientuļa. Un tomēr, katru vasaru man tur iepatīkas arvien vairāk. Esmu mantojusi arī nelielu meža platību. Ko ar to iesākt, nezina pat mans vīrs. Var lasīt sēnes, protams.

Bet es palēnām gribētu saprast, kā šo māju un tās apkārtni izmantot lietderīgāk. Ir jauki atbraukt kaut vai tāpat – pabūt svaigā gaisā, nopļaut zāli, paēst pusdienas pagalmā, taču gribētos šo vietu padarīt personīgāku. Varbūt tās kādreiz varētu būt mūsu un mūsu bērnu mājas. Tā kā primāri šo vietu vēlos izmantot, lai pavadītu vairāk laika svaigā gaisā, tad domāju, ka būtu jāsāk ar apkārtnes iekopšanu.

Vēl pagaidām mēs tur braucam pārsvarā vasaru atvaļinājumos. Tāpēc uzsvars tiek likts uz labu laika pavadīšanu ārā. Es varētu sākt stādīt dobes, iedomāto akmens dārzu un audzēt upenes, bet man nav ne jausmas kā to visu savietot gaumīgā ainavā. Un ko darīt ar mantoto mežu? Varbūt man būtu nepieciešama kāda dārznieka palīdzība. Vai dārznieks izpratīs manas vēlmes?

Šoreiz es negribētu riskēt. Man ir svarīgi, ka šī māja vairs nav vecmāmiņas, bet manējā. Es domāju, ka pati izplānot šīs teritorijas apkārtni es nevarētu. Man būtu nepieciešama kāda pavisam svaiga, mūsdienīga acs, kas vecos laikus pārvērstu jaunajos. Ja pareizi saprotu, tad ar to nodarbojas ainavu arhitekts.

Kas ir ainavu arhitekts?

Ainavu arhitekts strādā ar klientu, lai apmierinātu viņa redzējumu par vides plānojumu. Neatkarīgi no tā cik liels vai mazs ir projekts, arhitekts pārvērtīs vienkāršu zemes gabalu par kaut ko īpašu. Uzaicinot ainavu arhitektu uz kafiju, tev jāizstāsta savas vēlmes par atjaunojamo vai no jauna veidojamo ārtelpas platformu. Ir labi, ja tev ir arī skaidrs, cik esi gatavs par to maksāt.

Nenoskumsti, bet ne visas tavas vēlmes būs piepildāmas. Sapņu un vēlmju realizēšana var izdoties, taču arī ar sarežģījumiem ir jārēķinās. Tie var rasties ainavas plāna radīšanas un arī plāna realizēšanas laikā. Neparedzētas situācijas taču notiek pat mājas dzīves ierastajā rutīnā. Ir jābūt saprotošam.

Kā strādā ainavu arhitekts?

Dabas iekārtotājs, ņemot vērā klienta vēlmes, vispirms rada ārtelpas dizaina skices. Līdz ko dizains ir gatavs, arhitekts izveido telpas modeli. Šie modeļi parasti ir ļoti detalizēti un iekļauj tādas ainavas sastāvdaļas kā kokus, gājēju celiņus, ūdenstilpnes u.c. elementus.

Pateicoties šiem modeļiem, es jau ar daudz reālāku skatu var ieraudzīt, kā plānotais projekts izskatīsies dzīvē. Pirms faktiskā būvniecības procesa uzsākšanas, arhitekts var veikt arī klienta pēdējā brīdī ierosinātās izmaiņas.

Ar ko draudzējas ainavu arhitekts?

Savā darbā ainavu arhitekts bieži strādā un sadarbojas ar inženieriem, arhitektiem, kopienas plānotājiem, dārzniekiem, biologiem, mežsaimniekiem un citiem speciālistiem. Viņš neiesaistās smagajā darbā. To paveic celtnieki un citi speciālisti.

Tikmēr, neskaitot plāna sastādīšanu, arhitekta uzdevums ir arī projektēšanas darbu uzraudzība. Ainavistam jāpārliecinās, ka viss norit saskaņā ar plānu. Viņa pienākums ir nākt klajā ar pēc iespējas detalizētāku plānu. Tam ir jābūt viegli saprotamam, lai pārējie projektā iesaistītie speciālisti bez liekas aizķeršanās varētu pēc tā vadīties. Skaties, kādu dzīvojamās mājas dārzu ir izprojektējis ainavu arhitekts Agris Akons. Spiet šeit.

Kas ciemojas pie ainavu arhitekta?

Ainavu arhitektu pakalpojumus izmanto privāto, sabiedrisko pašvaldību, valsts aģentūru, komerciālo izstrādātāju un citu klientu projektu izstrādē, plānošanā un jautājumu risināšanā. Viņa uzdevums ir panākt līdzsvaru starp būvēm un dabu. Tas prasa multidisciplināru pieeju, iesaistot savā darbā vides zinātni, mākslu, ekoloģiju un citas nozares. Tad galu galā tas jānoved līdz visdažādāko veidu risinājumiem, piemēram, apdraudētu mitrāju atjaunošanu, sabiedrisko vietu rekonstrukciju un plānošanu, un citiem.

Kāpēc ainavu arhitekts ir svarīga profesija?

Ainavu arhitekts rūpējas ne tikai par to, lai kāda bagātnieka milzīgais dārzs būtu nevainojami izplānots, bet visbiežāk viņa ikdiena paiet, lai izplānotu vai atjaunotu kādas sabiedriskas teritorijas, piemēram, pilsētas vai novada parkus, bērnu laukumus, pastaigu takas, promenādes, utt. Viņam ir ne tikai jāsaprot, kur labi izskatīsies dzīvžogs, kur puķu stādi, bet jādomā arī par dabas aizsardzību. Jāsaprot, ka katra augu kultūra augsnē ienes jaunas vēsmas. Arī bioloģijas zināšanas ir jāpārzina ainavu arhitektiem.

Par Miera Pele

Labvakar. Esmu saturīgā miera vilcēja Zane Mauriņa. Miera Pele. Ilgu laiku no manas milzīgās ziņkāres cieta mans topošais vīrs. Stāstīju viņam par kondicionieriem, siltumsūkņiem, zibens novedējiem, tauku atsūkšanām, teipošanu, tiesību likšanu un ko tik vēl ne! Nereti izstāstīju tikai pusi no tā, ko biju uzzinājusi. Manam draugam, kā izrādās, ir arī savas intereses. Tādēļ mana degsme bija jāapmierina citā veidā. Mīļie, šis blogs ir netipiskas sievietes prātojumi un noderīga informācija par mums visiem apkārt redzamām taustāmām un netaustāmām lietām. Atpūta kā viegla lasāmviela ar noderīgām atziņām.

1 domas par “Ko dara ainavu arhitekts?

  1. Atbalsojums: 2querulous

Komentāri ir slēgti.