Mūsdienu ainavu arhitektūra ne tikai izskatās labi, bet arī pielāgojas dzīvesveidam

musdienu-ainavu-arhitektura

Mūsdienu ainavu arhitektūra tiek definēta, ņemot vērā tās uzsvaru uz spēcīgiem strukturāliem un grafiskiem elementiem, tīrām līnijām un neparastu dizainu. Tā ir drosmīga, spēcīgu vizuālo līniju piepildīta arhitektūra, kur forma spēlē lielāku lomu, nekā augu daudzveidība.

Tomēr, ja ielūkojamies dziļāk, ainavu arhitektūras pamatelementi nekur nav pazuduši. Mums joprojām ir terases un lapenes, daiļdārzi un skaisti izkoptas ūdens tilpnes.

Tiesa, lapenes virs galvas var būt būvētas no tērauda vai stikla, nevis no tik ierastā koka. Ūdens kritums var līt no jumta, nevis līkumot caur dārzu, un zāliens vairs nav pagalma centrālais laukums. Mūsdienu ainavu arhitektūra ir pakārtota šodienas dzīvesveidam un prasībām.

Sapnis par kafiju lapenītē

Mums Liepājā ir māja, kurā neviens nedzīvo. Tur dzīvot arī būtu pagrūti, jo jāmaina jumts,logi.. Taču vieta ir ļoti skaista. Jūras tuvums, priežu meža smarža tā vien aicina turp doties katru vasaru.

Es vēl nezinu, ko iesākt ar pašu māju, taču jau sen vēlos ierīkot lapenīti. Tur es un mani draugi varētu rīkot karaliskas maltītes vai slēpties no lietus. Es negribu pirkt to visur redzēto, plastikāta teltij līdzīgo pajumti. Mani interesē oriģinālāki un mūsdienīgāki varianti.

Turklāt, ja būs lapenīte, vajadzēs ierīkot arī ko ainavisku, uz ko skatīties. Jūru no mums vēl neredz. Varbūt kādu mazu dīķīti? Un kā ar puķēm? Vajag tādas, kam pietiek ar laistīšana pāris reizes mēnesī. Vai tas vispār ir iespējams? Jājautā ainavu arhitektiem un dārzniekiem.

Kur skatīties, kā izvēlēties? Kas tad ir mūsdienu ainavu arhitektūra?

Ainavu arhitektūra mūsdienās ir…

Pārsteidzoši pielāgojama. Mūsdienu ainavu arhitektūras tendences attīstās nepārtraukti. Tomēr tās joprojām ir pārsteidzoši pielāgojamas visdažādāko teritoriju labiekārtošanā. Ja jūsu mājas stils ir moderns un drosmīgs, tradicionāla ainava to vienkārši noslāpēs.

Vieta relaksācijai, kas neprasa lielu piepūli tās uzturēšanai. Cilvēki ir atklājuši, cik labi moderna ainava iekļaujas mūsu dzīvesveidā. Ar savu vienkāršību un tīrajām līnijām mūsdienu dārzs viegli kļūst par relaksējošu un nomierinošu patvērumu.

Tā kā mūsdienu ainavu arhitektūra liek uzsvaru uz dažādiem stila elementiem, ārtelpu parasti ir ļoti viegli uzturēt. Tradicionālās, daudzveidīgās puķu dobes aizvien vairāk aizstāj labiekārtoti celiņi un uz tiem izvietoti milzu puķupodi, ūdenstilpnes vai viegli kopjami augi. Papildus bonuss – daudzās pasaules valstīs modernā arhitektūra iet roku rokā ar sausuma toleranci.

Kas tā tāda? Tolerantiem vairs nav jābūt tikai cilvēkiem, bet arī jau tā miermīlīgajiem augiem. Termins ir pavisam vienkārši izskaidrojams. Sausuma toleranti augi ir tie, kam nav nepieciešama nepārtraukta laistīšana. Vai nu tie ir tuksneša augi vai tie ir tie, kuru saknes jau no dabas stiepjas dziļāk zemē – tur, kur tās sasniedz gruntsūdeņu tuvumu.

Ar uzsvaru uz ģeometriskām formām. Ģeometriskas formas, kā arī betons un grants ir raksturīgākās mūsdienu ainavu arhitektūras iezīmes. Tomēr tipisko dārzu īpašniekiem nav jābēdā. Šie elementi, papildināti ar viengadīgajiem augiem, ziemcietēm, rozēm, rada tradicionālā dārza efektu. Tajā pašā laikā tas izskatās pietiekami moderns. Tikmēr šo pašu telpu aizpildīšana ar simetriskām graudzāļu un krūmu rindām radīs jau pavisam citu ainavu.

Bagāta ar augiem. Lai arī dizaina elementi var uzņemties vadošo lomu ārtelpas iekārošanā, augu izvēle vēl joprojām ir galvenais faktors mūsdienu ainavu arhitektūrā. Mūsdienās dominē zaļi, zili, pelēki toņi.  Krāšņākam akcentam izmanto arī krāsainus ziedus vai ziedošus krūmus.

Lai arī ierasts, ka starp iekopto dārziņu un nesavaldīto dabu pastāv robeža, mūsdienās šī līnija pamazām tiek aizmiglota. Tagad ainavu arhitekti ļauj šīm abām telpām saplūst.

Piemēram, vietējā florā sastopamos augus sastāda formālās rindu līnijās. Pēc tam tos pakāpeniski izretina, lai augi brīvi saplūst ar ārpus pagalma robežām augošajiem augiem. Cita plaši pielietota ideja – izmantot ūdens tilpni kā robežu starp divām telpām.

Mazāk nozīmē vairāk

Esmu priecīga, ka arī tik sena nozare kā daiļdārzniecība un ainavu arhitektūra seko līdzi minimālisma tendencēm. Tas ir tāpat kā ar apģērbu modi. Ne katram ir laiks ikdienas steigā piedomāt, lai viņa izskats būtu izsmalcināts, saskaņots un pārdomāts.

Tāpat arī es kā mājas saimniece negribu visu savu dzīvi pavadīt, domājot par to, vai mans daiļdārziņš ir izravēts, aplaistīts un vai tas izskatās kā Rundāles pils parka fragmentiņš. Esmu cilvēks, kam nevajag neko vairāk kā mājīgu lapeni, tradicionālās tūjas, mazu akmens dārziņu un vienu lielu, vientuļu dārza rūķi.

Retie augi, bruģētie, neizravējamie celiņi un vienmēr nopļautā zāle lai paliek tiem, kam tas sagādā prieku. Mana vasaras idille ir iespēja ārā padzert kafiju, ikdienas vitamīnu devai saplūkt savus zaļumus un vēl mana slepenā vājība ir piparmētras. Piparmētru tēja, protams, ir garšīga un veselīga, taču man vislielāko prieku sagādā paštaisīta svaigu piparmētras lapiņu limonāde vai eko-šmeko mohito kopā ar draudzenēm.

Par Miera Pele

Labvakar. Esmu saturīgā miera vilcēja Zane Mauriņa. Miera Pele. Ilgu laiku no manas milzīgās ziņkāres cieta mans topošais vīrs. Stāstīju viņam par kondicionieriem, siltumsūkņiem, zibens novedējiem, tauku atsūkšanām, teipošanu, tiesību likšanu un ko tik vēl ne! Nereti izstāstīju tikai pusi no tā, ko biju uzzinājusi. Manam draugam, kā izrādās, ir arī savas intereses. Tādēļ mana degsme bija jāapmierina citā veidā. Mīļie, šis blogs ir netipiskas sievietes prātojumi un noderīga informācija par mums visiem apkārt redzamām taustāmām un netaustāmām lietām. Atpūta kā viegla lasāmviela ar noderīgām atziņām.