Oficiāls darbs ārzemēs – kam pievērst uzmanību

oficiāls darbs ārzemēs

Ja ir vēlme doties darba meklējumos ārpus Latvijas, svarīgi atcerēties vairākas lietas. Oficiāls darbs ārzemēs pavisam noteikti sākas ar  uzmanīgu darba sludinājumu izpēti un pārliecināšanos, ka sludinājumā aprakstītie nosacījumi atbilst valsts noteiktajām prasībām. Jebkas, kas rakstītajā šķiet nesaprotams vai otrādi – pārāk pievilcīgs,  jāpārbauda dubultā.

Mana draudzene Marta jau pirms vairākiem gadiem devās uz tā laika Eiropas Savienības dalībvalsti Lielbritāniju. Pirms 9 gadiem visādas palīdzības organizācijas vai nu vēl neeksistēja vai nebija tik populāras. Un tolaik cilvēki arī nebija tik sabaidīti. Meklēt darbu ārzemēs bija izaicinoši, tomēr vajadzību spiesti cilvēki brauca, uzticoties vien internetā ievietotam darba sludinājumam. 

Tā izdarīja arī viņa. Meklēdama oficiālu darbu ārzemēs, tiesa gan, viņa ieguva neoficiālu auklītes darbu kādā ne tik jaukā ģimenē. Jāteic, ka mūsdienās darba sludinājumiem ir uzliktas vairākas noteikumu barjeras. Uzticamākie portāli tos pārbauda, turklāt dalder.lv portāls piedāvā atstāt arī atsauksmi par konkrēto darba piedāvātāju. 

Staigāt pa kantoriem vai meklēt internetā?

Kur tad meklēt darbu ārzemēs – aģentūrās vai internetā? Viens no veidiem ir  sazināšanās ar EURES konsultantiem Latvijā pa telefonu vai arī apmeklējot kādu no NVA (Nodarbinātības Valsts aģentūra) filiālēm Rīgā, Daugavpilī, Liepājā, Rēzeknē vai Cēsīs. EURES.lv ir Eiropas darba nodarbinātības servisa portāls, kurš palīdz visiem Eiropas Savienības iedzīvotājiem atrast oficiālu darbu ārzemēs. 

Visvienkāršākais un biežākais darba piedāvājumu meklēšanas veids ir ierakstīt google meklētājā atslēgas vārdus “darbs ārzemēs”. Tieši šāda tipa piedāvājumiem jāpievērš īpaša rūpība. Negodprātīgie darba devēji, kuri izmanto klientus cilvēktirdzniecībai, savus “darba sludinājumus” interneta vidē izplata tieši šādā veidā. 

Darbā iekārtošanas aģentūras

Drošāks veids, kā atrast darbu ārzemēs, ir izmantot darbiekārtošanas pakalpojumus. Noteikti jāpārliecinās par vairākām lietām, pirms tiek parakstīts līgums. Tieši tāpat kā pastāv viltvāržu sludinājumi, pastāv arī fiktīvas darbā iekārtošanas aģentūras. Primāri jāpārliecinās par šādām lietām:

  • vai uzņēmumam ir licence;
  • jānoskaidro visu informāciju par darbu, dzīvesvietu, transportu;
  • jāprecizē, kādas ir klienta un šīs firmas tiesības un pienākumi – tam jābūt atrunātam ne tikai mutiski, bet arī rakstiski(!!!);
  • jāpārliecinās un jāsaprot, kas ir ārvalsts darba devējs – vai tas ir legāls uzņēmums;
  • rakstiski jānoprecizē kāds būs ieņemamais amats.

NVA var palīdzēt meklējot darbu ārzemēs

Lai atvieglotu darba meklētāju pūles, Nodarbinātības Valsts Aģentūras mājas lapā atrodams Latvijā reģistrēto un licencēto  darbā iekārtošanas uzņēmumu saraksts. Tātad, ja šīs aģentūras tevi piekrāps, varēsi sūdzēties un saņemt palīdzību arī no NVA. Mājaslapā atrodami ar praktiski padomi, līdzīgi manis jau nosauktajiem. Piemēram, pirms uzsākt sadarbību, noteikti ieteicams noslēgt līgumu, kurā likumiski atrunāti visi nosacījumi.

Tāpat arī jānoskaidro visa nepieciešamā informācija par darba devēju, veicamo amatu, nepieciešamajām valodas zināšanām, algu. Vēlams ar darba devēju sazināties personiski, lai gūtu pārliecību, ka arī viņš zina par jauno darbinieku. Ja tiek veikti kādi maksājumi, ieteicams tos veikt ar bankas starpniecību, lai pēc tam var pierādīt darījumu esamību.

Kas vēl jāzina par darbu ārzemēs?

Man kā darba meklētājam ir jāzina viss, kas notiks, ierodoties jaunajā valstī. Man ir jāzina, kādas būs ikdienas izmaksas, īres maksa. Īsāk sakot, jāsaprot ar kādiem līdzekļiem jārēķinās, lai nodrošinātu cilvēka pamatvajadzības. Jānoskaidro sociālās gartantijas un citi nosacījumi.

Līdzi ņemamajai naudai vajadzētu būt gan kontā, gan taustāmā veidā. Čaukstošie naudas līdzekļi jāsaliek vairākās somās, lai nevēlamas zādzības gadījumā būtu cerība tikt pie papildus līdzekļiem. Ja vēlies uzzināt pieredzes stāstu par darbu Īrijā, skaties šeit: https://www.youtube.com/watch?v=roEbBRvCHa0.

Starp citu, šobrīd arī pie mums Latvijā darbu var atrast arvien vairāk ārzemnieku pat bez valsts valodas zināšanām. Tas ir gan labs, gan arī slikts rādītājs. Tā ir pozitīva ziņa, jo tas nozīmē, ka valstī ir darbavietas, tātad bezdarbnieku procents, kas tērē mūsu nodokļu naudu, ir mazāk. Tas ir pozitīvi, jo tas palielina iespēju mūsu valsti apdzīvot arī citu tautību pārstāvjiem – tas padara mūsu valsti krāšņāku, apdzīvotāku un arī ekonomiski stabilāku, jo katrs cittautībnieks, kas šeit strādā, tērē savus līdzekļus tieši pie mums un nevis savā valstī. 

Ārzemnieku klātbūtne Latvijā liek atcerēties to, ka neesam šai pasaulē vienīgie. Draudzība ar ārzemnieku var pavērt daudz plašākas domas par dzīvi, jo to var apskatīt arī no cittautībnieka puses. Citas tautas pārstāvim visbiežāk dzīve rādās košos toņos, tāpēc šādas draudzības var pavērt ne tikai plašāku skatu uz dzīvi, bet padarīt to arī vienkārši priecīgāku.

Negatīvais faktors, protams, ir saistīts, ar valodas prasmēm. Vienmēr būs cilvēki, kuri tieksies apgūt arvien jaunas valodas, kuri cienīs zemi, kurā uz laiku vai visu mūžu pārcēlušies dzīvot. Tomēr ir arī tādi cilvēki, kas ne pa kam nemācīsies pat vietējās valsts valodas svarīgākās frāzes. Tas ir skumji, jo tas pavisam noteikti nenorāda uz cieņpilnu attieksmi pret mūsu valsti. 

 

Par Miera Pele

Labvakar. Esmu saturīgā miera vilcēja Zane Mauriņa. Miera Pele. Ilgu laiku no manas milzīgās ziņkāres cieta mans topošais vīrs. Stāstīju viņam par kondicionieriem, siltumsūkņiem, zibens novedējiem, tauku atsūkšanām, teipošanu, tiesību likšanu un ko tik vēl ne! Nereti izstāstīju tikai pusi no tā, ko biju uzzinājusi. Manam draugam, kā izrādās, ir arī savas intereses. Tādēļ mana degsme bija jāapmierina citā veidā. Mīļie, šis blogs ir netipiskas sievietes prātojumi un noderīga informācija par mums visiem apkārt redzamām taustāmām un netaustāmām lietām. Atpūta kā viegla lasāmviela ar noderīgām atziņām.