Šī slinga terapija

šī slinga terapija

Elastīgo saišu jeb slinga terapija Latvijā ir relatīvi jauna fizioterapijas metode. Šī slinga terapija ir balstīta uz ļoti aktīvu ārstēšanu, vingrojumiem un kopējās organisma funkcionalitātes uzlabošanos. Nosaukums “sling” tulkojumā no angļu valodas nozīmē “saite” vai “iekārt saitē”, tātad tā ir metode, kuras laikā pacients tiek iekarināts speciālās saitēs.Slinga terapiju veic fizioterapeits, izmantojot visu aktivitāšu veidus – atvieglojošos stāvokļus un tāpat arī muskuļu spēku palielinošus vingrinājumus. Slinga terapijā izmanto speciālu aprīkojumu un tās pamatā ir ļoti individuāla pieeja pacientam.

Kā tas sākās?

Slingu sāka izmantot Otrā Pasaules kara laikā, kad daudz cilvēku saslima ar tā saucamo cerebrālo jeb bērnu trieku. Tā kā šī slimība izraisa smadzeņu bojājumus, tad visbiežāk cilvēkam zūd spēja kustināt noteiktas vai pat visas ķermeņa zonas.

Šādā gadījumā ir ārkārtīgi svarīgi turpināt kustināt un trenēt visas iespējamās ķermeņa daļas, lai muskuļu vājums un stīvums mazinātos vai vismaz nepalielinātos. Slinga terapijas atklājums bija ārkārtīgi svarīgs palīgs, lai cerebrālās triekas cietušie bērni varētu turpināt kustināt savu ķermeni.

Kad šī epidēmija tika izskausta, arī slinga terapija zaudēja savu popularitāti. Divdesmitā gadsimta izskaņā Norvēģijā zem zīmola ”TrimMaster” tika izgudrots modernāks slinga terapijas aprīkojums. Kāpēc?

Brīvs no muguras sāpēm

Kad vienam norvēģu uzņēmējam Tore Planke, pat ejot uz fizioterapijas nodarbībām, mugura sāpēja jau 20 gadus, palīgā steidzās bijušais vingrotājs Kåre Mosberg. Šim kungam pieder ideja par 1991. gadā modernizēto slinga terapijas aprīkojumu, kādu mēs zinām vēl šodien. Ticiet vai nē, bet kopš tā laika Tore Planke jūtas kā jauns zaļš gurķis, kas muguras sāpes vairs nejūt. Atkal sajutis jaunības enerģiju, viņš 2007. gadā nomainīja kompānijas nosaukumu uz ”Redcord”

Slinga terapija šodien

Kuri tad ir tie mazkustīgākie, slinga terapijas pieprasītāji šodien? Skatoties pasaules mērogā, tā ir Āzija, īpaši Koreja un Japāna. Varbūt tomēr ne mazkustīguma dēļ, bet varbūt vairāk tāpēc, ka šiem ļautiņiem ķermenis allaž ir bijis tādā pašā rūpē kā gars. Eiropā to atbalstām mēs, Baltijas valstis, tāpat arī Zviedrija, Somija, Dānija, Čehija, Austrija, Vācija, Nīderlande, Itālija un Spānija. Šeit biežāk tas notiek tāpēc, ka mums ļoti patīk aizsēdēties savos prātojumos, par ķermeņa kopšanu nereti piemirstot.

Kā notiek terapija?

Terapijas laikā tu kā pacients tiksi iekarināts saitēs. Pateicoties tam fizioterapeits būs spējīgs vairāk darboties ar rokām, lai varētu labāk vadīt, koriģēt un kontrolēt tavas kustības.

Šī slinga terapija ir ļoti efektīva, jo samazina fizisko slodzi, ļaujot tev vieglāk, ērtāk un nesāpīgāk ieņemt tādu ķermeņa pozīciju, kurā pēc tam vari aktīvi darboties. Ja tev ir īpaši vārīgas un netrenētas locītavas, iekāries šajās gumijas saitēs, tu atkal varēsi izbaudīt kustību prieku. Varbūt jau sen ir aizmirsies, kā tas ir – izkustināt kādu muskuli, piemēram, gūžas locītavā.

Slinga terapijas norise.

Terapijas laikā fizioterapeits noteiks tava organisma vājo punktu. Neuztraucies, viņš par to nesmīkņās un nekāda spīdzināšana nenotiks. Muskuļiem tiks veikts pieaugošas slodzes tests, kas parādīs tavu vispārējo ķermeņa stāvokli. Terapijas laikā viņš ar slinga gumiju palīdzību veiks neiromuskulāro aktivizēšanu, relaksāciju, palielinās kustību apjomu un izstieps tavus muskuļus.

Slinga terapija palielināja manu muskuļu spēku, uzlaboja stabilitāti locītavās un stimulēja monitoro sistēmu. Lai būtu interesantāk, terapijas 4. reizē izmantojām arī palīgmateriālus – balansa spilvenus, elastīgās, neelastīgās saites u.c. Skaties šeit, lai pats savām acīm ieraudzītu, kā tas notiek. 

Kādas procedūras iespējams veikt slinga terapijas laikā?

Terapijas laikā tev būs iespējams stiepties, manuāli mobilizēties, atvieglot sāpes, relaksēties. Slinga terapija tev nodrošinās mobilitātes treniņa iespējas. Tāpat tev būs iespējams veikt spēka, stabilitātes un muskuļu izturības treniņu. Slinga terapija sastāv no:

  • Funkcionālās nespējas diagnostikas;
  • Ārstēšanas;
  • Vingrošanas;
  • NEIRAK – neiromuskulārā aktivizēšana, kas ir metode, ar kuras palīdzību stimulē muskuļus;
  • Individuālo plānu un programmu izveides.

Kad ieteicams apmeklēt slinga terapiju?

Nav specifisku kritēriju, kas nosaka, vai un kad apmeklēt terapiju. Profilaktiski tā var būt noderīga ikvienam, kas rūpējas par savu veselību un vēlas uzturēt sevi fiziski labā formā. Programma jo īpaši palīdzēs, ja ir kustību un balsta aparāta problēmas. Tāpat arī galvas vai muguras sāpju gadījumā.

Terapiju ļoti iesaku apmeklēt sēdoša un mazkustīga darba veicējiem – biroja darbiniekiem, tālbraucējiem – šoferiem. Nekad nebiju domājusi, ka arī es ar savu straujo dabu reiz varēšu ierindoties šajā kategorijā. Iesaku slinga terapijas manipulācijas arī jaunajām māmiņām. Pēc dzemdībām tās atvieglo tavas muguras sāpēs un palīdzēs orgāniem iegulties atpakaļ savās vietās.

Ja nav problēmu vingrot arī mājās

Ja pagaidām šī slinga terapiju vēl nevari atļauties, nenokar degunu. Youtubē ir pieejami lieliski bezmaksas jogas nodarbību video. Arī jogas nodarbībās var trenēt un stiept dziļos muskuļus. Mana mīļākā jogas un veselīga dzīvesveida vlogere ir Boho Beautiful, kuru youtubē var atrast ar tieši tādu pašu nosaukumu.

Šī ukrainiete kopā ar savu vīru apceļo ļoti daudz pasaules vietu, galvenokārt Āzijā. Tā viņi arī dzīvo – vīrs filmē, kā viņa sieva vada jogas nodarbības. Video tiek profesionāli samontēti, tādēļ tos skatīties ir tīrā bauda. Šī sieviete, kuru jauneklīgā izskata dēļ gribas saukt par meiteni, dod iespēju arī kopā meditēt: https://youtu.be/GjMSgK5H4ho

Par Miera Pele

Labvakar. Esmu saturīgā miera vilcēja Zane Mauriņa. Miera Pele. Ilgu laiku no manas milzīgās ziņkāres cieta mans topošais vīrs. Stāstīju viņam par kondicionieriem, siltumsūkņiem, zibens novedējiem, tauku atsūkšanām, teipošanu, tiesību likšanu un ko tik vēl ne! Nereti izstāstīju tikai pusi no tā, ko biju uzzinājusi. Manam draugam, kā izrādās, ir arī savas intereses. Tādēļ mana degsme bija jāapmierina citā veidā. Mīļie, šis blogs ir netipiskas sievietes prātojumi un noderīga informācija par mums visiem apkārt redzamām taustāmām un netaustāmām lietām. Atpūta kā viegla lasāmviela ar noderīgām atziņām.

1 domas par “Šī slinga terapija

  1. Atbalsojums: 1vaccine

Komentāri ir slēgti.