Somatikas eksperts Dan Sykes – 21. gadsimta revolucionārs somatikā

somatikas eksperts Dan Sykes

Kas ir laimīgs cilvēks? Jau 17. gadsimta filozofi apgalvoja, ka cilvēks sastāv no 3 komponentēm – ķermeņa, prāta un jūtām. Ja šīs trīs daļas ir līdzsvarā un vienlīdz aktīvi nodarbinātas, laimes indekss ir normas robežās. Somatika ir medicīnas nozare, kas pēta ķermeņa, prāta un jūtu mijiedarbību un atgādina mūsdienu steidzīgajam cilvēkam neaizmirst šo sinerģisko saikni.

Es domāju, ka mēs dzīvojam sabiedrībā un laikā, kad moderno tehnoloģiju iespaidā prāts ir atrauts no ķermeņa. Mēs nospriegojam prātu, aizmirstot, ka prāts tomēr dzīvo ķermenī. 

Somatikas praktiķi māca cilvēkus kustēties, apzinoties savu ķermeni gan no iekšpuses, gan no ārpuses. Viņi māca ieklausīties savā organismā, balstoties uz katra konkrēto pieredzi, iespējām un vajadzībām. Meditatīvās un somatiskās prakses aicina mūs izanalizēt savu dzīves pieredzi, paradumus un restartēt sevi jaunai, kvalitatīvākai un harmoniskākai dzīvei.

Emergency Fish Party – stāsts par nepieradinātu veidu kā atrast sevi

Prāta – ķermeņa – jūtu balansēšana var izpausties ne tikai kā rāmas, līdzsvarotas kustības. Ir gluži dabiski, ka arī tādam ekspresīvam un dinamiskam cilvēkam kā es, nederēs jogas tipa rāmās un līganās kustības. Somatikas eksperts Dan Sykes ir atklājis absolūti jaunu pagrieziena punktu ķermeņa, prāta un jūtu līdzsvarošanā. Viņa raidījuma videoklipus skaties te

Viņa šovs Emergency Fish Party ir veids, kā atrast sevi caur ekstrēmām, fiziskām izjūtām. Dan Sykes parāda cilvēka iespēju robežas un to, ko var panākt ar drosmi un vēlmi sevi izzināt. Nevajag kautrēties no stereotipiem un apkārtējo neizpratnes.

Kā es jūtos? 

Arī es reizēm jūtos nomākta un noraizējusies. Tās ir normāls izjūtas. Nemieru un trauksmi var izsaukt problēmas darbā, attiecībās vai kādas svarīgas izvēles izdarīšana (jo sevišķi svaru zodiakam…). Taču, ja trauksme un nemiers bez īpašiem iemesliem sāk kļūt par ikdienas pavadonēm, jāsāk aizdomāties par savu veselību. Dan Sykes ekstrēmā un absolūti oriģinālā veidā man atklāja, kā atrast ceļus atpakaļ uz prāta un ķermeņa iespējām, apvienojoties abiem šiem komponentiem.

Hroniskas trauksmes gadījumos esmu mēģinājusi lietot tējas un tabletes. Izrādās, ka tā es problēmas pabīdu tikai nostāk. Šādi es mazinu to izraisītos simptomus, bet neatrisinu problēmu tās saknē. Dan Sykes man atgādināja, ka lieliska alternatīva ir kustība, fiziska piepūle, kas palīdz atcerēties, ka aktīvi jāfunkcionē ne tikai manam prātam, bet arī ķermenim. Dan Sykes šovs no aizspriedumiem absolūti brīvā formā man parādīja kustības, domas un ķermeņa iespējas harmonijas atrašanā.

Kā atbrīvoties no stresa?

Dan Sykes man parādīja, kā deja un kustība bez iepriekš iestudēta scenārija palīdz sajust savu ķermeni. Tas palīdz piezemēties, nomierināt pārāk daudz lietoto prātu. Somatikas eksperts pārliecinoši demonstrē fantastiski brīvus veidus, kā atslogot prātu un nodarbināt ķermeni. 

Ja es būtu gudrāka, tad jau sen to būtu mācījusies no savas mazās māsasmeitas. Kad ilgāku laiku esam skatījušās pasaules tautu enciklopēdijā, viņa pēkšņi sāk to šķirt ātrāk uz priekšu. Tad burtiski izlec laukā no dīvāna. Un tad viņa sāk dejot un, tā teikt, – dauzīties. 

Mazajai Grētai nevajag ne mūziku, ne kameru, kuras priekšā būtu jāizrādās. Viņa vienkārši izlādējas. Vai viņa šajā brīdī nodarbina tikai ķermeni? Nebūt ne. Jaunā censone izrāda arī to, kā viņa jūtas. Kamēr mēs pētījām enciklopēdiju, meitene darbināja savu prātu un bija nopietna. Kad Grēta sajuta sevī pārslodzi, viņa spontāni mainīja situāciju, un izdarīja ko neprātīgu. 

Kā cīnīties ar stresu darbā?

Ja kādā darba sapulcē es rīkotos kā Grēta, mani droši vien atlaistu. Kā tad man rīkoties, ja  galva sāk kūpēt tā, ka nekādas jēgas no manis šai sapulcē nebūs? Pieaugušo pasaulē darba sapulces laikā es ievērošu ierastās uzvedības normas, jo respekts pret citiem arī ir svarīgs. Taču, kad redzēšu iespēju brīvam brīdim, es pirmkārt iziešu ārā, svaigā gaisā. 

Ja tas nepalīdzēs, un mans darbalaiks vēl nebūs cauri, došos uz vientuļāko vietu birojā un uztaisīšu pietupienus, piezvanīšu visjautrākajai draudzenei un varbūt arī paspaidīšu rokas trenažieri. Tomēr, kad darbadiena būs beigusies, es došos uz dejām, velobraucienā vai garākā pastaigā, lai atkal uzlādētos. 

Vienmēr kustībā

Somatika māca, ka slimības cilvēka ķermenī ieperinās, pateicoties psiholoģiskām traumām, dažādiem notikumiem cilvēka dzīvē, kuri provocējuši spēcīgu iespaidu. Prāts, kurš dominē 21.gadsimta kultūrā, atstājis novārtā ķermeni, kuram arī jābūt kustībā. Ja ķermenis ilgstoši ir pasīvs, tā būs zaļā gaisma dažādām saslimšanām. Somatikas eksperts Dan Sykes māca uzticēties savam organismam. Viņš iedrošina atkal atrast saikni starp prātu, ķermeni un jūtām. Dvēseles dziednieks atgādina, cik šī saikne ir svarīga harmoniskai ikdienai. Nevaru nepieminēt, ka šim amerikānim Dan Sykes bijusi  sadarbība arī ar mūsu latviešu mūzikas grupu Sus Dungo. Šīs sadarbības videoklipu skaties šeit: https://www.youtube.com/watch?v=qjN1tyX5tik.

Par Miera Pele

Labvakar. Esmu saturīgā miera vilcēja Zane Mauriņa. Miera Pele. Ilgu laiku no manas milzīgās ziņkāres cieta mans topošais vīrs. Stāstīju viņam par kondicionieriem, siltumsūkņiem, zibens novedējiem, tauku atsūkšanām, teipošanu, tiesību likšanu un ko tik vēl ne! Nereti izstāstīju tikai pusi no tā, ko biju uzzinājusi. Manam draugam, kā izrādās, ir arī savas intereses. Tādēļ mana degsme bija jāapmierina citā veidā. Mīļie, šis blogs ir netipiskas sievietes prātojumi un noderīga informācija par mums visiem apkārt redzamām taustāmām un netaustāmām lietām. Atpūta kā viegla lasāmviela ar noderīgām atziņām.