Tiesību izmaksas autoskolā Presto

tiesības autoskolā Presto

Tiem, kas varbūt to nezina, iegūta B kategorija dot tiesības vadīt mehāniskos transportlīdzekļus, izņemot motociklus, kuru pilna masa nepārsniedz 3500 kilogramus, un kuriem, ieskaitot šoferi, ir līdz 9 sēdvietām. Tas, pats par sevi saprotams, ir vispopulārākais autovadītāja tiesību veids, ko savā īpašumā kāro iegūt gandrīz ikviens.

Tas gan parasti ir saistīts ar diezgan plašu autoskolu izvēli, ko visgrūtāk izdarīt ir rīdziniekiem. Cik un kas tad īsti izmaksā cilvēkam, kur vēlas iegūt B kategorijas tiesības? Par to pastāstīšu šodien.

Kopējā samaksa par B kategorijas iegūšanu sastāv no vairākām daļām. Parasti pirmās izmaksas ir:

  • dokumentu noformēšana;
  • teorijas kursi;
  • pirmās palīdzības kursi;
  • medicīniskā izziņa.

Šie maksājumi ir veicami autoskolā pirms mācību uzsākšanas. Pārāk dziļi es neesmu pētījusi visu autoskolu cenu lapas, bet ļoti skaidri viss ir pasniegts par to, kā iegūt tiesības autoskolā Presto. Viņu mājas lapā ir lieliski aprakstītas visas izmaksas un iespējamie apmaksas un atlaižu varianti.

Tas patiesībā ir viens no iemesliem, kāpēc es draudzenei ieteicu tieši šo autoskolu, jo man viss kļuva skaidrs jau pēc mājas lapas apskates. Protams, svarīga bija arī atrašanās vieta un, tā kā viņa dzīvo Salaspilī, tad viņai lieliski derēs pat divi no Presto birojiem – Ķengaragā un Lielvārdē.

Braukšana

Vienas no lielākajām izmaksām sastāda tieši braukšanas nodarbības. Neatkarīgi no autoskolas, lai varētu nokārtot galveno braukšanas eksāmenu B kategorijā CSDD, jāapmeklē obligātās četrpadsmit nodarbības izvēlētajā autoskolā. Parasti cenas tiek norādītas par akadēmisko stundu un svārstās ap 10 līdz 14 eiro. Akadēmiskā stunda nozīmē 45 minūtes, bet viena braukšana standartā ir pusotra stunda.

Šīs cenas atšķiras arī atkarībā no tā, vai tiek kārtotas tiesības uz manuālo, vai arī automātisko ātruma kārbu. Tā kā otrā iespēja ir salīdzinošs jaunums Latvijā, tad, vismaz dotajā brīdī, šai versijā braukšanas nodarbības ir dārgākas.

Jāņem vērā – ja tiek iegūta B kategorija braukšanai transportlīdzekļos ar automātisko pārnesuma kārbu, tad nedrīkst vadīt auto ar manuālo. Otrādāk gan drīkst. Labās ziņas ir tās, ka  iespējams pēcāk nokārtot braukšanas eksāmenus CSDD un nokārtot tiesības uz tādām, kurām nav ierobežojumu auto vadīšanas ziņā.

No vienas puses ieteiktu draudzenei kārtot tiesības braukšanai ar automātisko pārnesuma kārbu, jo tas ir daudz vienkāršāk. Viņai vēl nav sava mašīna, tātad jauno mašīnu varētu pirkt tieši tādu. Domāju, ka tādiem ikdienas braucējiem par Rīgas ielām der arī mehāniskā ātruma kārba, taču, ja braukt nesanāks tik bieži, tad, lai sev aiztaupītu liekas pūles, ieteikšu viņai padomāt tieši par šo variantu.

Cilvēkiem, kuriem ir ātra reakcija, kuri nebaidās braukt un spēj vairākas lietas darīt vienlaikus, mehāniskā ātruma kārba noteikti nesagādā pārāk lielas problēmas. Bet mazliet bailīgākiem satiksmes dalībniekiem es ieteiktu braukt ar automātisko pārnesumu kārbu.

Ceļu Satiksmes Drošības Direkcija

Papildus izmaksas rodas arī pašā Ceļu Satiksmes Drošības Direkcijā. Sākotnēji, ir jāapmeklē vismaz trīs teorijas nodarbības autoskolā, bet pēcāk drīkst uzsākt braukšanas apmācības ar instruktoru. Lai to varētu darīt, ir nepieciešams saņemt braukšanas mācību atļauju jeb tautā sauktās baltās tiesības. Tās šobrīd maksā 6 eiro un 16 centi. Tāpat arī ir jāmaksā par valsts teorijas un braukšanas eksāmeniem, kā arī par B kategorijas tiesību izsniegšanu. Tātad CSDD izcenojumi ir šādi:

  • par teorijas eksāmenu – 12.63 EUR
  • par braukšanas eksāmenu – 38.52 EUR
  • atkārtots braukšanas eksāmens ( ja ir nokārtots 1. un 2. etaps) – 33.63 EUR
  • izmēģinājuma braukšanas eksāmens – 33.63 EUR
  • pati tiesību kartīte – 22.05 EUR

Kopējās izmaksas

Presto autoskolas mājas lapā ir pieejams arī kalkulators, kas ļaus maksimāli precīzi noteikt kopējās tiesību iegūšanas izmaksas. Mēģināju aprēķināt, cik tās izmaksātu manai draudzenei:

Teorijas kursi, dokumentu noformēšana, pirmās palīdzības apmācība un medicīniskā izziņa par to, ka meitene var pilntiesīgi vadīt automašīnu – 114 eiro.

10 minimālās braukšanas nodarbības (20×45 min) pie Presto pašizvēlētā instruktora – 250 eiro

CSDD par braukšanas mācību atļauju (baltajām tiesībām), valsts teorijas eksāmenu, valsts braukšanas eksāmenu un tiesības izsniegtu pa 79 eiro un 36 centiem. 

Kopā tas viņai izmaksātu 443. 36 EUR. Nav slikti. Bet tas tikai tādā gadījumā, ja viņa ir viena no 50 % Latvijas iedzīvotāju, kas nokārto visus eksāmenus ar pirmo reizi. Sliktu nedomājot, bet viņu labi pazīstot, es domāju, ka gan teorijas, gan braukšanas eksāmens CSDD viņai būs jāliek 2 reizes. Draudzene slikti piemērojas jaunām vidēm un cilvēkiem, un tas viņu spēj izsist no līdzsvara. Tāpēc domāju, ka galu galā viņai būs jārēķinās ar 489. 62 EUR.  Cik izmaksāja tiesības grupai Singapūras Satīns? Skaties šeit

 

Par Miera Pele

Labvakar. Esmu saturīgā miera vilcēja Zane Mauriņa. Miera Pele. Ilgu laiku no manas milzīgās ziņkāres cieta mans topošais vīrs. Stāstīju viņam par kondicionieriem, siltumsūkņiem, zibens novedējiem, tauku atsūkšanām, teipošanu, tiesību likšanu un ko tik vēl ne! Nereti izstāstīju tikai pusi no tā, ko biju uzzinājusi. Manam draugam, kā izrādās, ir arī savas intereses. Tādēļ mana degsme bija jāapmierina citā veidā. Mīļie, šis blogs ir netipiskas sievietes prātojumi un noderīga informācija par mums visiem apkārt redzamām taustāmām un netaustāmām lietām. Atpūta kā viegla lasāmviela ar noderīgām atziņām.

1 domas par “Tiesību izmaksas autoskolā Presto

  1. Atbalsojums: 1accuracy

Komentāri ir slēgti.