Veļas mazgātavas pakalpojumi – daļa no ikdienas

veļas mazgātavas pakalpojumi

Veļas mazgāšana mūsdienās  ir tik – vienkārša… No grīdas vai veļas groza vien jāpaceļ netīrās drēbes, jāieliek tās veļas mazgājamā mašīnā un jānospiež dažas pogas. Lai gan tas ir 21. gadsimta mazgāšanas standarts attīstītajās valstīs un reģionos,  jāsaprot, ka tā tas vienmēr nav bijis un nav arī joprojām.

Veļas  mazgātava tagad vai gadu tūkstošus atpakaļ?

Veļas mazgātavas pakalpojumi – tik ikdienišķi mūsdienās, tomēr nemaz nav tik pašsaprotama lieta lielai daļai pasaules iedzīvotāju arī 21.gadsimtā. Patiesībā, pat pasaules vēsturi var skatīt arī caur veļas mazgāšanas prizmu. Piemēram, pie Gangas upes Indijā un Viktorijas ezera Āfrikā joprojām redzama veļas mazgāšana ar rokām: https://www.youtube.com/watch?v=7ArhdxyPbrE. Šīm tautām tā ir ne tikai ikdienas nepieciešamība, bet arī daļa no reliģiska rituāla.

Tieši agrīnās civilizācijas centās apģērbu mazgāt vietējās upēs, kas bija gana nogurdinošs un fiziski smags uzdevums, taču tā bija visai efektīva metode, jo palīdzēja upes straumes spēks. Upe vai ezers kā dzīvības avota simbols bija ļoti svarīgs punkts ikdienā.

Veļas mazgātavas senajā pasaulē

Diezgan loģiski, ka senās civilizācijas attīstījās tieši ūdenskrātuvju tuvumā. Tas bija saistīts ar izdzīvošanu, jo ūdens bija, un joprojām ir ekvivalents dzīvībai. Lauku apūdeņošana, pārtikas ieguve, transportēšanas iespējas, augu apūdeņošana un, visbeidzot, arī cilvēka un apģērba tīrīšana. Tie noteikti ir galvenie iemesli, kāpēc senās ciltis apmetās ūdens tuvumā. 

Agrīnajā veļas mazgāšanā parasti izmantoja akmeņus, smiltis un citas dabiskās abrazīvās vielas, kas palīdzēja veļai saglabāt maksimāli ilgu tīrību un svaigumu.

Romieši kā veļas mazgātavu celmlauži 

Tāpat kā daudzās citās jomās, arī veļas mazgāšanā tieši romieši radikāli pagrieza vēstures virzienu uz citu kursu. Veļas mazgāšanu viņi padarīja komerciālu. Tā kā agrāk tika izmantoti tik uzmanīgi lietojami audumi kā, piemēram, sikspārņu audums, tad plašāk pieejamu apģērbu izmantošana nozīmēja to, ka apģērbs tika vairāk pirkts. Tātad tas vairāk bija arī jātīra. Līdz ar to, efektīva veļas mazgāšana kļuva par nepieciešamību.

Romieši izgudroja arī dažādus apģērbu tīrīšanas līdzekļus, krāsošanas līdzekļus un žāvētājus. Interesanti, ka šī tauta lietoja arī tādus tīrīšanas līdzekļus, kā cilvēku urīns, kas tika iegūts no publiskās tualetes. Tā kā urīns satur amonjaku, tas bija svarīgs tīrīšanas līdzeklis ne tikai romiešu laikos, bet arī Viduslaikos. Ar to balināja apģērbu un iznīcināja traipus. 

Vēsture atkārtojas

Mūsdienās, es teiktu vēl pirms apmēram 20 gadiem, vispopulārākie bija tik ļoti ķīmiskie veļas pulveri. Lielveikalos nopērkamie veļas pulveri ir tik ķīmiski spēcīgi, ka pat caur plastmasas iepakojumu ir jūtams to spēcīgais aromāts. Pat daži graudiņi pulvera uz manas rokas spēj izraisīt ādas apsārtumu vai to glumo sajūtu, it kā es būtu uzlējusi balinātāju.

Es teiktu, ka vēsture atkārtojas. Un paldies Dievam, ka tā! Tiek ražoti arī dabai draudzīgāki šķidrie mazgāšanas līdzekļi gan to sastāva, gan iepakojuma ziņā. Tāpat vēl nesen par ļoti populāriem kļuva Indijas ziepju riekstu čaulas: https://www.youtube.com/watch?v=7ArhdxyPbrE. Dabīgie mazgāšanas līdzekļi ļoti lieti noder īpaši alerģiskiem cilvēkiem.

Varbūt indieši ir gudrāki nekā mums, eiropiešiem dažbrīd liekas. Ne velti viņu imunitātes izturība pret mikrobiem ir slavena visā pasaulē. Tomēr jāsaka, ka arī latvieši savās dabas bagātībās nemaz nav tik nabadzīgi. Izrādās, arī mūsu pašu kastanis ir īstens ziepju koks. No kastaņiem gatavo ziepes, veļas mazgāšanas vai pat sejas tīrīšanas līdzekli. Ak tad tāpēc tas ir tik glums!

Par Miera Pele

Labvakar. Esmu saturīgā miera vilcēja Zane Mauriņa. Miera Pele. Ilgu laiku no manas milzīgās ziņkāres cieta mans topošais vīrs. Stāstīju viņam par kondicionieriem, siltumsūkņiem, zibens novedējiem, tauku atsūkšanām, teipošanu, tiesību likšanu un ko tik vēl ne! Nereti izstāstīju tikai pusi no tā, ko biju uzzinājusi. Manam draugam, kā izrādās, ir arī savas intereses. Tādēļ mana degsme bija jāapmierina citā veidā. Mīļie, šis blogs ir netipiskas sievietes prātojumi un noderīga informācija par mums visiem apkārt redzamām taustāmām un netaustāmām lietām. Atpūta kā viegla lasāmviela ar noderīgām atziņām.