Zibens aizsardzība – kāpēc tā nepieciešama?

zibens-aizsardziba

Latvijas ģeogrāfiskajā klimata zonā negaiss un no tā izrietošais zibens ir bieža parādība. Šī gada jūlija mēnesī nebija neviena diena, kad kādā valsts reģionā nebūtu lijis lietus. Pats par sevi Latvijas lietus un negaiss cilvēku un tā īpašumus parasti neapdraud, tomēr to izdara bīstamā un neprognozējamā dabas parādība – zibens. Vēl salīdzinoši nesen par šo tēmu jau rakstīju: https://rest.lv/zibens-aizsardzibas-sistemas-nepieciesamiba-majokla-drosibai/. Taču tā kā lietus līst ik dienas, jāatgādina Jums kādi padomi, kā izsargāties no zibens spēriena vasaras mēnešos.

Vasarā, dzīvojoties pa dažādām lauku teritorijām, arvien spēcīgāk izjūtu negaisu klātesamību. No bērnības esmu iemācījusies tikai to – ja ārā dzirdami pērkona dārdi, tad jāiet mājās, jāizslēdz elektroierīces un jāaizver logi, jo drīz vien spers arī zibens. Vai pastāv vēl kāda veida zibens aizsardzība?

Kas īsti ir zibens un kāpēc tas ir tik ļoti bīstams!?

Zibens ir dabas fenomens. No vienas puses, tā ir ārkārtīgi skaista un brīnumaina dabas parādība, no otras – tā var nest arī postu un nelaimi. Zibens parasti ilgst tikai 0.2 sekundes, sasniedzot 2-3 km garumu. Dažkārt tas var sasniegt pat 20 km garumu. Strāvas stiprums spēriena laikā var būt pat 100 000 apmēru un strāvas spriegums sasniedz vairākus miljonus voltu.

Tas ir vārdos neaprakstāms karstuma daudzums, kas var skart ēkas, kokus un automašīnas. Tāpēc zibens aizsardzība ir tik ļoti svarīga. Fenomenāls ir arī ātrums, ar kādu zibens “kustās”. Tas sasniedz 30 000 km/h un ir 30 000 grādu karsts. 5 reizes karstāks kā saules virsējā kārta. Ja katru zibens metru aizvietotu ar simts vatu spuldzītēm, būtu nepieciešamas miljons spuldzītes.

Kas notiek zibens spēriena laikā?

Zibens parasti sper vientuļos kokos un ēkās. Sperot dzīvā kokā, tajā esošā sula uzvārās un no spēcīgā tvaika spiediena pārsprāgst, uzplēšot koksni, kā arī atstājot zibens zīmes jeb dziļas vagas. Tieši šāds scenārijs iespējams arī mājoklim, kas  nav aprīkots ar zibens aizsardzību.

Veikalos pieejami visdažādākie zibens novedēji, kas palīdzēs izvairīties no šādiem bīstamiem notikumiem un ļaus ietaupīt gan laiku, gan naudu, un reizēm arī dzīvību.

Kā es rīkojos negaisa laikā?

Šovasar, kad bieži pieskatu māsas bērnus, secinu, ka viņi šai ziņā izklausās vēl zinošāki. Nolēmu pārliecināties, vai māsa viņus apmācījusi pareizi. Ko tad drīkst un ko nedrīkst darīt zibens negaisa laikā?

Kā jau minēju, no sākuma jāmeklē patvērums:

  • māja. Mājā nedrīkst stāvēt pie logiem, un tie obligāti jāaizver. Citādi, jo īpaši caurvējā, var mājā ielaisties zibens lodes, kas izraisītu degšanu;
  • mašīna – arī mašīnā ir salīdzinoši droši, jo mašīnas jumts veidots tik izturīgs, ka caur to zibenim izspraukties būs diezgan grūti. Turklāt mašīnas glābējposms ir elektrību nevadošās gumijas riepas. Ir reti gadījumi, kad zibens ir tik spēcīgs, un mašīnu tomēr aizdedzina. Bet pat tad cilvēkiem parasti ir izdevies no tās izkāpt un izglābties. Ja glābies mašīnā, tad motoru iekšā neslēdz. Zibens laikā mašīnā nevajag lietot arī jebkādas elektroierīces.
  • zem koka. Slēpies zem zemiem kokiem vai krūmiem. Centies neslēpties zem ozoliem, jo statistika rāda, ka zibens visbiežāk sper tieši tajos. Un nekad neslēpies zem vientuļiem kokiem.

 Vēl daži padomi

Ja esi tik klajā laukā, ka apkārt nekā cita nav, centies saslapināt savas drēbes, nometies ceļos un saliecies kuprītī. Galvu turi zemu. Bet nekad uz zemes negulies pilnībā. Ja zibens iespers zemē kaut kur tuvumā, tad lādiņš tiks arī tev. Tas nenotiks, ja būsi vienkārši notupies. Ja iespējams, telefonu labāk turi tālāk no sevis.

Ūdenstilpnēs nelien. Ir labāk, ja tev ir slapjas drēbes, bet tas visticamāk notiks jau tad, kad būs uzlijis lietus. Tomēr, kā jau teicu, atklātā ūdenī nelien. Ja negaisa laikā peldies vai makšķerē, tad nekavējoties lien ārā no ūdens. Ūdens ļoti labi vada elektrību. Ja zibens būs iespēris jebkur citur ūdenī, tas nonāks arī līdz tevīm. Un tas gan ir ļoti bīstami.

Vēl viena svarīga lieta – zibens negaisa laikā nedrīkst veikt straujas kustības. Ja esi uz velosipēda, kāp no tā nost. Un labāk tam blakus nestāvi. Zibens laikā neskrien un nebrauc. Skaties šeit, kur televīzijas sižetā par zibens aizsardzību uzzināsi vēl vairāk.

Zibensnovedējs

Lai pasargātu savu mājokli, tas jāaprīko ar zibens novedēju, jo zibens aizsardzība balstās tieši uz šo iekārtu. Saskaņā ar Latvijas likumdošanu un būvnormatīviem, ar to jābūt aprīkotai katrai Latvijas ēkai. Realitāte, diemžēl, ir citādāka. Reizēm pēc nelaimes kaut ko labot jau ir par vēlu… Tāpēc pārliecinies par zibens aizsardzību savās mājās jau tagad!

Zibens aizsardzība kopš 18. gs.

Ierasts, ka jau mājas vai ēkas projekta gatavošanas laikā, iekļauj zibens aizsardzību un par to pēc tam vairs nav jādomā. Ja māja nav aprīkota ar zibens aizsardzību, jāvēršas pie profesionāliem un uzticamiem uzņēmumiem, kas ar to nodarbojas.

Zibens aizsardzības speciālisti var palīdzēt nodrošināt ar visu nepieciešamo, apskatot katru konkrēto projektu un uzklausot pircēja vajadzības un vēlmes.

Par Miera Pele

Labvakar. Esmu saturīgā miera vilcēja Zane Mauriņa. Miera Pele. Ilgu laiku no manas milzīgās ziņkāres cieta mans topošais vīrs. Stāstīju viņam par kondicionieriem, siltumsūkņiem, zibens novedējiem, tauku atsūkšanām, teipošanu, tiesību likšanu un ko tik vēl ne! Nereti izstāstīju tikai pusi no tā, ko biju uzzinājusi. Manam draugam, kā izrādās, ir arī savas intereses. Tādēļ mana degsme bija jāapmierina citā veidā. Mīļie, šis blogs ir netipiskas sievietes prātojumi un noderīga informācija par mums visiem apkārt redzamām taustāmām un netaustāmām lietām. Atpūta kā viegla lasāmviela ar noderīgām atziņām.